Rynek finansowy: Komu potrzebne są cyberwaluty

Rynek finansowy: Komu potrzebne są cyberwaluty
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pojawienie się w 2019 r. pierwszej waluty wirtualnej - bitcoina, a później kolejnych potraktowano początkowo jako ciekawostkę wykorzystującą technologię blockchain. W minionym roku zainteresowanie kryptowalutami biło już rekordy. Niektórzy zastanawiali się, czy rzeczywiście nie są to pieniądze przyszłości.

Bohdan Szafrański

Od listopada do połowy grudnia 2017 r. kurs bitcoina na giełdach, które go obsługiwały, wzrósł z ok. 6 tys. do prawie 20 tys. dolarów. W kolejnych dniach i tygodniach to spadał on, to wzrastał. 16 maja 2018 r. bitcoina można było kupić za 8257,34 USD (za: https://e-kursy -walut.pl/kurs-bitcoin/). Podobnie było z innymi podobnymi „walutami”. W przypadku niektórych z nich zmiany cen były jeszcze większe. W listopadzie 2018 r. KNF wydała komunikat w sprawie sprzedaży tzw. monet lub tokenów (ang. Initial Token Offerings – ITOs lub Initial Coin Offerings – ICOs), w którym ostrzegała przed ryzykami związanymi z inwestowaniem w nie. Podkreślono, że jest to przestrzeń nieregulowana, podatna na oszustwa lub inne nieprawidłowości. Podobne ostrzeżenia wydały organy nadzoru innych państw, w tym USA, Kanady, Brazylii, Australii, Singapuru, Hong Kongu, Japonii, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Belgii oraz Holandii. Na początku grudnia 2017 r. NBP i KNF zainicjowały też specjalną kampanię informacyjną ostrzegającą przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w „waluty” wirtualne, takie jak bitcoin, litecoin czy ether. Informowano w niej, że nie są one emitowane ani gwarantowane przez NBP, dlawtego nie mogą być prawnym środkiem płatniczym ani instrumentem do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych.

Trzeba wszakże przyznać, że w minionych latach, a zwłaszcza w 2017 r., ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI