Komisja Europejska odblokowuje środki z Funduszu Odbudowy dla Polski, ale jest mało czasu, aby je wydać

Komisja Europejska odblokowuje środki z Funduszu Odbudowy dla Polski, ale jest mało czasu, aby je wydać
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szereg inwestycji z KPO znalazło się pod ogromną presją czasu i stąd rewizja planu - wynika z wypowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

Podczas briefingu minister została zapytana, czy potwierdza kalkulacje przedstawione w raporcie CRIDO o tym, że w części grantowej KPO zagrożonych jest ok. 30 inwestycji spośród 41 ogółem.

„Nie potwierdzam, nie wiem skąd taka kalkulacja, natomiast potwierdzam, że szereg inwestycji znalazło się pod ogromną presją czasu i taki jest cel tej rewizji.

Nawet my nie jesteśmy w stanie teraz do końca takiej cyfry wiarygodnie przedstawić, ponieważ potrzebujemy do tego rozmowy z Komisją Europejską po tym audycie, który się odbył” – odpowiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Czytaj także: Mamy już tylko dwa lata na wydanie środków z KPO

Konieczne zmiany w KPO

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz dodała, że rewizja KPO jest konieczna.

„Mamy w ministerstwie gotowy pakiet zmian w KPO. Ten pakiet w najbliższych dniach, w tym tygodniu, będzie zaakceptowany przez pana premiera. Po akceptacji pana premiera zostanie przedłożony nieformalnie do wstępnych konsultacji Komisji Europejskiej. Równocześnie z wstępnymi konsultacjami z KE będą się toczyły konsultacje z partnerami społecznymi i konsultacje publiczne” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że projekt rewizji KPO będzie podany do wiadomości publicznej.

„Po tych konsultacjach i rozmowach z KE sformułowany będzie ostateczny pakiet i po decyzji Rady Ministrów przedłożony formalnie do akceptacji Komisji Europejskiej (…). Realnie myślę, że efekty, czyli możliwość złożenia kolejnych wniosków i zakończenie tego procesu to jest po wakacjach” – podsumowała minister funduszy i polityki regionalnej.

Czytaj także: FLBS 2023 o przyszłości finansowania polskiego agrobiznesu oraz o wyzwaniach i szansach dla bankowości lokalnej

Pozytywna ocena Komisji Europejskiej

W czwartek ( 29 lutego ’24) Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy; otwiera to drogę do wypłaty Polsce 6,3 mld euro.

Polska spełniła też warunki w zakresie Karty Praw Podstawowych niezbędne do odblokowania funduszy spójności.

Źródło: PAP BIZNES