Komentarz marko-walutowy 18.05.2015 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

borzuchowski.michal.akcenta.400xCena dolara amerykańskiego spadła w ciągu minionego tygodnia o ponad 10 groszy. Głównym czynnikiem powodującym osłabienie dolara był środowy odczyt sprzedaży detalicznej w USA.

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych pozostała w kwietniu na niezmienionym poziomie podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Utwierdziło to inwestorów w przekonaniu o słabości amerykańskiej gospodarki dając zielone światło do dalszego osłabiania się dolara. Z drugiej strony, już trzeci tydzień z rzędu pozytywnie zaskakują nas dane z amerykańskiego rynku pracy (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych składa zdecydowanie mniej amerykanów niż spodziewa się rynek). Jak widać po kursie dolara, bardziej znaczące są jednak dane dotyczące konsumentów.

W Europie pozytywnie zaskakuje PKB Francji, natomiast negatywne odczyty PKB pokazały Niemcy. Gospodarka całej strefy euro wzrosła w pierwszym kwartale 2015 r. o 1 proc. podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 1,1 proc. Para walutowa EURPLN najwyżej notowana była we wtorek po kursie 4,11, jednak w piątek kurs spadł poniżej 4,04 notując tygodniowe minimum. W piątek mocna złotówka została dodatkowo wsparta przez publikację PKB przez Główny Urząd Statystyczny. Polska gospodarka urosła w I kwartale bieżącego roku o 3,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Michał Borzuchowski
Analityk AKCENTY