„Koloryt rozmaitości” – wystawa obrazów ze zbiorów Banku Pekao
Bank Pekao S.A. przez dziesięciolecia zgromadził bogate zbiory dzieł sztuki. Dziś może pochwalić się prawie 1200 wartościowymi eksponatami z obszaru sztuk pięknych i użytkowych, autorstwa przeważnie polskich artystów.
Bank na rzecz sztuki i jej twórców
– Bank Pekao w swojej długiej historii zapisał się nie tylko jako instytucja świadcząca usługi finansowe, ale również jako wielki mecenas zaangażowany w promowanie dziedzictwa i kultury polskiej. Cieszę się, że bogate zbiory Banku, wśród których znajdują się płótna najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa polskiego XIX i XX stulecia będą mogły być podziwiane w murach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wspieranie i upowszechnianie polskiej sztuki i jej twórców to niezwykle ważna działalność, przynosząca zaszczyt wszystkim zaangażowanym podmiotom. Jako minister aktywów państwowych jestem dumny, że polskie spółki mają swój udział w tym godnym pochwały przedsięwzięciu, które, mam nadzieję, będzie z powodzeniem kontynuowane w przyszłości – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.
Czytaj także: Bank Pekao wchodzi w technologię NFT; pierwszy taki projekt na świecie
Pierwsza stacjonarna wystawa zbiorów Banku Pekao
Wystawa „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie jest pierwszą stacjonarną prezentacją części zbiorów dzieł sztuki Banku Pekao wyeksponowaną dla szerokiej publiczności.
– Ogromnie cieszę się, że Bank Pekao uczestniczy w szerzeniu kultury wśród Polaków. Dzieła z naszej kolekcji, które do tej pory były dostępne jedynie dla naszych pracowników, teraz będą mogły zachwycać również szerokie grono zwiedzających.
Kultura stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości i świadomości narodowej. Dlatego staramy się ją promować i wspierać. Mam nadzieję, że wystawa zgromadzi wielu miłośników malarstwa – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o inwestowaniu w dzieła sztuki?
Noc Muzeów i Wirtualna Galeria Sztuki
Ekspozycja w Pałacu Czapskich będzie dostępna także podczas Nocy Muzeów, która w tym roku odbędzie się 13 maja.
Część wystawionych prac już można podziwiać na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki, w zakładce „Nasza kolekcja”.
Wśród przedstawionych tam dzieł znajdziemy prace autorstwa: Juliana Fałata, Franciszka Maśluszczaka, Stanisława Kamockiego, Wojciecha Kossaka, Włodzimierza Nałęcza, Jana Stanisławskiego czy Zygmunta Waliszewskiego.
Na wystawie „Koloryt rozmaitości” można zobaczyć 51 obrazów pędzla 23 artystów. Wśród nich są:
- Bożenna Biskupska
- Marian Czapla
- Tadeusz Dominik
- Edward Dwurnik
- Julian Fałat
- Stanisław Kamocki
- Wiktor Korecki
- Łukasz Korolkiewicz
- Wojciech Kossak
- Franciszek Maśluszczak
- Eugeniusz Minciel
- Henryk Musiałowicz
- Artur Nacht-Samborski
- Włodzimierz Nałęcz
- Jerzy Nowosielski
- Teresa Pągowska
- Hanna Rudzka-Cybisowa
- Jan Stanisławski
- Wiesław Szamborski
- Zygmunt Waliszewski
- Urszula Wilk
- Walenty Wróblewski
- Jadwiga Żołyniak.
Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie, część dzieł z projektu „Koloryt rozmaitości” będzie można obejrzeć podczas wystaw plenerowych w wybranych miastach w Polsce.