Kolejny zakaz międzylądowania obejmie 9 państw
Zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe dotyczy lotów z lotnisk na terenie państw, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 440 (w Polsce w połowie listopada wynosił on 877,1), z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stanów Illinois i Nowy Jork.
Wyłączenie z objętych zakazem USA stanów Illinois i Nowy Jork
Wyłączenie z objętych zakazem Stanów Zjednoczonych Ameryki stanów Illinois i Nowy Jork wynika ze stabilnego poziomu zakażeń w tych stanach, oraz z dość niskiego poziomu zagrożenia zarażeniem COVID-19 w trakcie lotu.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.
W porównaniu do stanu sprzed dwóch tygodni w wykazie nie pojawiły się takie państwa, jak: Argentyna, Liban i Kostaryka. Znalazły się natomiast: Serbia i Kosowo.
Kraje objęte zakazem
Zakaz obejmie lotniska położone na terytorium:
1) Bośni i Hercegowiny;
2) Czarnogóry;
3) Gruzji;
4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
5) Republiki Armenii;
6) Republiki Kosowa;
7) Republiki Macedonii Północnej;
8) Republiki Serbii;
9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.
Rozporządzenie będzie obowiązywać przez okres dwóch tygodni.