Kolejny bank spółdzielczy przystąpił do Zrzeszenia BPS

Kolejny bank spółdzielczy przystąpił do Zrzeszenia BPS
Od lewej. Sławomir Czopur, Łukasz Morzywołek, Artur Adamczyk, Źródło Bank BPS,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Zrzeszenia BPS przystąpił Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej. Po otrzymaniu pozytywnej opinii od Rady Zrzeszenia, 10 grudnia '24 w Warszawie Zarządy Banku BPS i Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej uroczyście podpisały Umowę Zrzeszenia.

„Cieszę się, że Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej, który dotychczas działał samodzielnie i współpracował
z nami na mocy zawartego Porozumienia na świadczenie usług i czynności, miał więc status „banku współpracującego”, dostrzegł siłę Zrzeszenia BPS.

To dowód na atrakcyjność naszej oferty, zarówno tej produktowej, jak i marketingowej. Współpraca w ramach Zrzeszenia ma ekonomiczny i wizerunkowy sens” – mówi Artur Adamczyk, prezes zarządu Banku BPS, zrzeszającego banki spółdzielcze.

„A dzięki Umowie Zrzeszenia w nowym kształcie, dajemy bankom spółdzielczym szersze możliwości decyzyjne w zakresie realizacji projektów, optymalizacji kosztów i wdrażania innowacji. Od zrzeszonych banków wiem, jak istotny jest dla nich realny wpływ na kształt Zrzeszenia i realizowane działania” – dodał.

Umowa przystąpienia do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS

Tego samego dnia podpisana została również umowa przystąpienia Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Bank spółdzielczy może przystąpić do Zrzeszenia BPS jeśli spełni wymogi przewidziane w Umowie Zrzeszenia, w tym przystąpi do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.

System Ochrony Zrzeszenia BPS (SOZ BPS) to organizacja powołana przez Bank BPS i zrzeszone z nim banki spółdzielcze, której zadaniem jest wspieranie bezpieczeństwa finansowego swoich uczestników oraz gromadzonych przez nich środków klientów.

Funkcjonowanie Systemu Ochrony jest ściśle regulowane przepisami prawa i podlega  nadzorowi  Komisji Nadzoru Finansowego. Podobne rozwiązania o charakterze solidarnościowym istnieją w bankach spółdzielczych w całej Europie.

„Gwarantem bezpieczeństwa banków, które należą do Systemu Ochrony są fundusze pomocowe gromadzone przez wszystkich uczestników i służące stabilizacji ich działalności, gdyby zaszła taka potrzeba.

Przystąpienie do Zrzeszenia i Systemu Ochrony nie zależy więc tylko od dobrej woli obydwu stron. Warunkiem jest dobra kondycja banku, potwierdzana przed przystąpieniem przez audyt. Bank, który jest uczestnikiem SOZ BPS, jak  i kandydat do przyjęcia, musi cechować się stabilnością kapitałową i bezpieczeństwem finansowym” – mówi Sławomir Czopur, prezes zarządu Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS.

„W Systemie Ochrony działają rozbudowane mechanizmy monitorowania ryzyka i wypracowane wspólnie zasady stabilnego funkcjonowania banków. Można więc powiedzieć, że banki należące do Systemu Ochrony są najbardziej pewnymi i bezpiecznymi partnerami dla swoich klientów – tłumaczy Sławomir Czopur.

307 banków spółdzielczych, o łącznej sumie bilansowej 132 mld zł

Zrzeszenie BPS jest największym łączącym banki spółdzielcze na rynku polskim. Od 16 grudnia 2024 roku, kiedy wejdzie w życie Umowa Zrzeszenia z Bankiem Spółdzielczym w Rabie Wyżnej, Zrzeszenie BPS tworzyć będzie 307 banków spółdzielczych, o łącznej sumie bilansowej 132 mld zł. Na klientów tej grupy czeka ponad 2,3 tys. placówek i 2,2 tys. bankomatów.

W Zrzeszeniu każdy bank spółdzielczy dysponuje taką samą siłą głosu i ma taki sam realny wpływ na kierunki działań i realizowane projekty. Obecnie w ramach projektów zrzeszeniowych trwają prace nad nowymi rozwiązaniami z obszaru sprawozdawczości obowiązkowej i analizy danych, funkcjonalności kartowych online oraz reagowania na cyberzagrożenia (SOC). Banki spółdzielcze nie miałyby wystarczających zasobów, aby samodzielnie realizować tak szerokie projekty.

Zrzeszenie zapewnia optymalizację kosztową i efektywność organizacyjną. Jednocześnie, dzięki wspólnej marce „Banki Spółdzielcze z Grupy BPS”, prowadzone są kampanie reklamowe w mediach i różnego rodzaju akcje promocyjne, m.in. we współpracy z organizacjami kart płatniczych.

„Wyzwania, które stoją przed bankami spółdzielczymi w obszarach AI, cyberbezpieczeństwa, optymalizacji kosztów, rozwoju kadr i poprawy szeroko pojmowanej konkurencyjności, łatwiej jest realizować na poziomie Zrzeszenia np. poprzez projekty zrzeszeniowe.

W Banku Spółdzielczym w Rabie Wyżnej pozytywnie oceniamy projekty związane z kartami płatniczymi, hurtownią danych czy systemem cyberbezpieczeństwa” – Łukasz Morzywołek, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej i dodaje:

„Liczymy, że systematyczne przenoszenie ciężaru pewnych rozwiązań na poziom Zrzeszenia, pozwoli nam skierować uwolniony w ten sposób potencjał kadrowy do obszarów takich jak automatyzacja procesów, pogłębiona analiza danych oraz marketing i planowanie strategiczne”.

Źródło: Bank Polskiej Spółdzielczości / Bank BPS