Kolejna obniżka stóp procentowych czy koniec łagodzenia polityki monetarnej?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.a.150xW ubiegłym tygodniu spin doktorzy musieli ratować rynki finansowe. W przypadku Stanów Zjednoczonych byli to członkowie FED, włącznie z Benem Bernanke, tonujący rynkową reakcję na wydźwięk ostatniego posiedzenia FOMC. W Chinach był to rząd, który nagle zmienił swoje postanowienie odnośnie zapewniania systemowi bankowemu płynności.

Siła politycznej perswazji zapewniła rynkom akcji i długu potrzebną stabilizację, pozwalając jednocześnie inwestorom rynku walutowego skupić się na raportach gospodarczych i innych wydarzeniach politycznych. W strefie euro dobre i złe dane gospodarcze mieszały się z wieściami z frontu politycznego, znosząc się wzajemnie. Ostatecznie euro umocniło się po gołębim wydźwięku posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

Ministerstwo Finansów przyznało, że przeprowadza kolejne interwencje na rynku walutowym w celu przeciwdziałania osłabieniu złotego. Powyższy komunikat w połączeniu z dobrymi danymi gospodarczymi i komentarzami członków RPP wsparły naszą walutę, doprowadzając do wzrostów na początku minionego tygodnia. Dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu wypadły lepiej od oczekiwań, jednak nie tak dobrze by przekreślić szanse na obniżkę stóp procentowych w lipcu. Wynik głosowania z maja wskazuje, że podział głosów był równy i dopiero głos przewodniczącego przeważył za obniżką ceny pieniądza. Jeden z członków RPP powiedział, że słaby złoty ograniczył możliwość dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Ogólnie rzecz biorąc, wielu inwestorów pozostało poza rynkiem, czekając na decyzję Banku Centralnego o poziomie stóp, zaplanowaną na obecny tydzień.

W tym tygodniu RPP zbierze się by przedyskutować dalszą politykę monetarną. Biorąc pod uwagę dość odmienne zdania panujące wśród członków Rady, wynik posiedzenia wcale nie jest przesądzony. Większość analityków ocenia, że RPP po raz kolejny obniży cenę pieniądza, tym razem z 2.75% do 2.5%. Jeżeli podczas konferencji po posiedzeniu usłyszymy, że jest to koniec cyklu łagodzenia polityki monetarnej to złotego będzie mogło czekać odbicie.

Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska