Kolejna obniżka stóp EBC

Kolejna obniżka stóp EBC
Fot. stock.adobe.com / niphon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas posiedzenia 16-17 października Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy proc. o 25 pb. Stopy procentowe depozytu w banku centralnym, podstawowych operacji refinansujących i kredytu w banku centralnym zostaną obniżone, odpowiednio, do 3,25 proc., 3,40 proc. i 3,65 proc.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. Podczas poprzedniego posiedzenia EBC obniżył stopy proc. o 25 pb. W tym cyklu łagodzenia polityki monetarnej stopa depozytowa została obniżona o 75 pb.

„Rada Prezesów postanowiła dziś obniżyć trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 pb. W szczególności decyzja o obniżeniu stopy depozytu w banku centralnym, która służy Radzie Prezesów do sterowania nastawieniem polityki pieniężnej, wynika z aktualnej oceny perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Napływające informacje dotyczące inflacji wskazują, że proces dezinflacji wyraźnie postępuje. Na perspektywy inflacji mają też wpływ ostatnie wskaźniki aktywności gospodarczej, które okazały się słabsze od spodziewanych. Tymczasem warunki finansowania są wciąż restrykcyjne” – napisano w komunikacie.

Inflacja w celu EBC w przyszłym roku

„Na podstawie danych można stwierdzić, że strefa euro nie stoi przed recesją. Nadal oczekujemy miękkiego lądowania dla gospodarki” – powiedziała prezeska EBC Christine Lagarde podczas konferencji banku centralnego w Brdo, w Słowenii.

„EBC koncentruje się na wzroście PKB pod względem jego przełożenia na inflację. Musimy być wyczuleni na oba czynniki, ale to inflacja jest naszym głównym przedmiotem zainteresowania. (…) Stopy proc. w strefie euro nadal pozostają na restrykcyjnym poziomie. Nadal też nie osiągnęliśmy naszego 2-proc. celu inflacyjnego w średnim okresie” – dodała.

Lagarde wskazywała, że inflacja powinna spaść do celu w ciągu przyszłego roku.

„Oczekuje się, że inflacja wzrośnie w nadchodzących miesiącach, częściowo dlatego, że poprzednie gwałtowne spadki cen energii wypadną z rocznych wyliczeń. Następnie inflacja powinna spaść do celu w ciągu przyszłego roku. Proces dezinflacji powinien być wspierany przez łagodzenie presji kosztów pracy i wcześniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej, stopniowo przekładające się na ceny konsumpcyjne. Większość miar długoterminowych oczekiwań inflacyjnych wynosi około 2 proc.” – powiedziała.

Źródło: PAP BIZNES