Koalicja Klimatyczna rozpoczyna ogólnopolską kampanię Co z tą wodą?

Koalicja Klimatyczna rozpoczyna ogólnopolską kampanię Co z tą wodą?
Fot. stock.adobe.com/by-studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prognozy nie są optymistyczne, grozi nam rekordowa susza. Jest ona skutkiem destrukcyjnej działalności człowieka oraz postępującego kryzysu klimatycznego. Od kilku lat mamy bezśnieżne zimy, długie okresy bez deszczu, a także coraz częstsze i dłuższe fale upałów, zagrażające naszemu zdrowiu i życiu.

#ZbigniewKaraczun: Problem z deficytem wody jest systemowy, bo to energetyka oparta o spalanie węgla pobiera 70% wody w Polsce. To rząd musi zająć się tym problemem #EmisjaCO2 #KryzysKlimatyczny #Susza @klimatyczna

‒ Skutki suszy są fatalne dla każdego z nas. Konsekwencje deficytu wody odczujemy wszyscy, w tym wiele gałęzi gospodarki ‒ od rolnictwa, przez energetykę, aż po szeroko rozumianą produkcję.

Już dziś odczuwamy podwyżki cen żywności, już pojawiają się apele o ograniczanie zużycia wody, a możliwe są także ograniczenia w dostarczaniu prądu – zaznacza Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej.

Każdy może działać: Apel o wodę

Aby przeciwdziałać temu problemowi, wystartowała ogólnopolska kampania społeczna Co z tą wodą? Jej głównym celem jest edukacja Polaków oraz uświadomienie rządzącym, jak istotny jest to problem.

Akcja rozpoczęła się 16 czerwca 2020 roku i obejmuje stworzenie serwisu edukacyjnego, przedstawiającego wpływ zmiany klimatu i szkodliwej działalności człowieka na zasoby wody w Polsce. Twórcy kampanii chcą również zwrócić uwagę rządzących na konieczność natychmiastowego zaprzestania działań pogłębiających suszę oraz realizację tych, które pomogą zatrzymać wodę w naszym kraju.

W związku z tym powstał Apel o wodę, pod którym podpisało się do tej pory ponad 30 organizacji pozarządowych. Swój podpis może złożyć także każdy internauta.

‒ Każdy z nas może oszczędzać wodę np. zakręcając kran, chociażby przy myciu zębów i to jest bardzo ważne, ale to nadal za mało.

Problem z deficytem wody jest systemowy, bo to energetyka oparta o spalanie węgla pobiera 70% wody w Polsce. To rząd musi zająć się tym problemem – mówi prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Co z tą wodą?

Twórcy kampanii chcą również zwrócić uwagę rządzących na to, jak wielkie ilości wody pobierane są przez przemysł (70%) ‒ w przypadku Polski to głównie energetyka węglowa (elektrownie i elektrociepłownie), a także rolnictwo (10%).

Przykładowo do wyprodukowania 1 kg tkaniny z bawełny potrzeba 9 359 litrów wody, 1 kg jeansów ‒ 10 842 litry wody, a do produkcji 1 kg wołowiny ‒ aż 15 000 litrów wody. Dlatego też na stronie akcji pojawi się petycja nawołująca polityków do podjęcia działań w zakresie ochrony zasobów wody w Polsce.

Zacznijmy od siebie

Ważne jest, by dzięki kampanii Co z tą wodą? ‒ jak najwięcej osób zrozumiało, że to czy sytuacja hydrologiczna w Polsce ulegnie poprawie, zależy nie tylko od naszych indywidualnych wyborów, choć są one ważne, ale przede wszystkim od kompleksowych i ponadsektorowych działań rządu i przedsiębiorców.

Użytkownicy mogą dołączyć do wyzwania #bezprzelewek oraz zaangażować swoje rodziny i przyjaciół do ograniczenia zużycia i recyklingu wody. Do akcji przyłączyli się również naukowcy i eksperci zajmujący się tematem wody.

‒ Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom jak najwięcej Polaków zda sobie sprawę z grożących nam konsekwencji beztroskiego podejścia do wody. Nie chcemy straszyć, ale pokazać, że brak działań ze strony rządu i obywateli może mieć fatalne skutki dla naszego codziennego życia i dla środowiska.

Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób włączyło się do akcji Co z tą wodą? i zaczęło aktywnie działać ‒ podkreśla Łukasz Janowski, CEO Bluecloud Interactive.

Wspólnie na rzecz wody

Partnerem akcji jest WWF Polska. Organizacja przygotowała także specjalną część projektu edukacyjnego ‒ Ratujmy Rzeki.

‒ W Polsce mamy ok. 150 tysięcy kilometrów rzek. Jedynie 20‒25% z nich to rzeki, które nie zostały w ogóle przekształcone przez człowieka lub zostały zmienione w niewielkim stopniu.

Tymczasem rzeki pełnią ważne funkcje ekosystemowe ‒ dostarczają nam świeżą wodę, którą również filtrują oraz przeciwdziałają powstawaniu suszy. Ich ochrona jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa ‒ podkreśla Zofia Pawelska z WWF Polska.

Źródło: Koalicja Klimatyczna