KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji w obrocie akcjami Global Hydrogen

KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu manipulacji w obrocie akcjami Global Hydrogen
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami Global Hydrogen w okresie od 3 stycznia do 9 grudnia 2022 roku przez grupę osób fizycznych i podmiotów działających w porozumieniu - poinformowała KNF w komunikacie.

Podano, że manipulacja ta polegała, przede wszystkim, na zawieraniu wzajemnych transakcji oraz składaniu zleceń, które mogły wprowadzać w błąd co do ceny akcji Global Hydrogen oraz podaży i popytu na ten instrument finansowy.

Wskazano, że działalność części osób, wchodzących w skład grupy, była już przedmiotem złożonych przez KNF zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami innych spółek, tj.:

Yetiforce, Milisystem, Hub.Tech, Satis Group, Inventiomed, Softblue, Black Pearl, Devoran (obecnie: Devo Energy), Europejski Fundusz Energii, Boruta-Zachem (obecnie Hub.Tech).

Czytaj także: EKF 2024: przewodniczący KNF o nowych ryzykach i adaptacyjności banków

GPW zawiesiła obrót akcjami Global Hydrogen w 2022 roku

Przestępstwo manipulacji zagrożone jest grzywną do 5 mln zł albo karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, albo oboma tymi karami łącznie.

W 2022 roku informowano, że Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła obrót akcjami Global Hydrogen.

Global Hydrogen jest notowany na rynku NewConnect. Przedmiotem działalności spółki są badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych.

Źródło: PAP BIZNES