KNF uruchomiła Innovation Hub – program wspierania fintechów

KNF uruchomiła Innovation Hub – program wspierania fintechów
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła Program Innovation Hub na rzecz wspierania podmiotów z sektora fintech. Jest to krok w tworzeniu oczekiwanej przez rynek tzw. piaskownicy regulacyjnej - poinformował przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

#KNF uruchomiła Innovation Hub - program wspierania fintechów

– Chcielibyśmy, aby polska scena fintechowa dynamicznie rozwijała się. Program Innovation Hub i utworzenie zespołu ds. innowacji jest takim naturalnym krokiem w tworzeniu oczekiwanej przez rynek piaskownicy regulacyjnej. Polska jest regionalnym liderem, jeśli chodzi o fintech i chciałbym, aby ta pozycja była nie tylko podtrzymana, ale się umacniała – powiedział Chrzanowski podczas spotkania prasowego.

Przewodniczący poinformował, że do premiera Morawieckiego trafiła poprawka statutu Urzędu, której celem jest utworzenie w ramach KNF departamentu do spraw innowacji finansowych, departamentu fintech – ciała dedykowanego pracy nad założeniami piaskownicy regulacyjnej.

Szczegóły programu Innovation Hub

Program Innovation Hub będzie skierowany do dwóch grup podmiotów sektora fintech. Pierwsza to podmioty planujące rozpoczęcie działalności w ramach części rynku finansowego objętej nadzorem KNF (m.in. startupy), które posiadają innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych (IT), zaś druga to podmioty nadzorowane przez KNF, planujące wdrożyć innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informatycznych (IT).

W ramach programu podmioty wsparcie ze strony UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego podmiotu, modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej.

Brytyjski nadzorca – FCA (Financial Conduct Authority) utworzył w 2016 r. regulatory sandbox, tzw. piaskownicę regulacyjną. Jej idea polega na utworzeniu specjalnie wydzielonego środowiska prawnego, w którym wybrane podmioty rynku finansowego mogą testować innowacyjne rozwiązania, zanim formalnie spełnią wszystkie wymogi, aby otrzymać licencję.

Źródło: ISBnews