Kiedy innowacja jest naprawdę innowacją

Kiedy innowacja jest naprawdę innowacją
Prof. Piotr Moncarz,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego rozmawialiśmy z prof. Piotrem Moncarzem, polsko-amerykańskim inżynierem, pełniącym funkcję „Consulting Professor” na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Piotr Moncarz zajmuje się, między innymi, zagadnieniami związanymi z przemysłem międzynarodowym w obszarach wdrożeń najnowszych technologii. Od lat przyczynia się do pogłębiania i zacieśniania stosunków gospodarczych i naukowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Jego zdaniem najlepszym sposobem na odniesienie sukcesu na polu innowacji jest przede wszystkim konieczność zidentyfikowania potrzeb rynku, i nie chodzi tu o potrzebę, która istnieje dzisiaj, ale o taką potrzebę, która będzie istniała za kilka lat.

„Innowacja jest dopiero wtedy, kiedy ktoś weźmie dane rozwiązanie w swoje ręce i wdroży je, a  użytkownik końcowy powie: dziękuję, płacę za to” – stwierdził prof. Piotr Moncarz.

Potencjał polskich naukowców

Tłumacząc jak w Stanach Zjednoczonych są wdrażane innowacje – wskazał na znaczenie instytucji, które posiadają pieniądze na badania naukowe pochodzące od państwa i od inwestorów prywatnych.

„Inwestor musi być przekonany, że to, co naukowiec chciałby robić, jest warte inwestycji” – podkreślił nasz rozmówca.

Mówiąc o potencjale polskich młodych naukowców stwierdził, że wyjazdy utalentowanych osób z Polski do USA w obecnym czasie są już mniej powszechne.

„Nie warto wyjeżdżać z Polski, tu jest lepiej. Ale warto robić coś, co jest doceniane za oceanem. Uważam, że konfrontacja polskiej nauki z tym, co jest robione w Dolinie Krzemowej – jest bardzo ważne. Dlatego jako współzałożyciel i przewodniczący Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy od lat pracuję nad mostem między innowacyjną Polską i innowacyjnymi Stanami Zjednoczonymi, które są centrum innowacji światowych”.

Mówiąc o rezultatach współpracy polskich i amerykańskich naukowców wskazał na nasz program kosmiczny, na wspólne innowacje w obszarze genetyki i cybernetyki.

„Bardzo mi zależy na tym, żeby polskie firmy biomedyczne częściej były widywane w Dolinie Krzemowej, która jest coraz bardziej Doliną Biomedyczną” – mówił Piotr Moncarz.

Czytaj także: Czy możemy stworzyć Dolinę Krzemową w Polsce?>>>

Źródło: BANK.pl