Kearney: Polska jednym z najgorzej przygotowanych do wprowadzenia 5G państw w Europie

Kearney: Polska jednym z najgorzej przygotowanych do wprowadzenia 5G państw w Europie
Fot. stock.adobe.com / Anucha
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na tle Europy Polska jest jednym z najgorzej przygotowanych państw na wprowadzenie 5G, wynika z badania Kearney 5G Readiness Index 2022. Średnia prędkość Internetu w kraju jest najniższa w regionie m.in. z powodu braku dedykowanych częstotliwości, podkreślono.

„W 11 z 28 przebadanych państw znajduje się przynajmniej jeden operator z uruchomionym samodzielnym rdzeniem 5G. W Azji takiego operatora ma aż 7 krajów, natomiast w Europie jedynie Finlandia i Niemcy.

Średnia prędkość Internetu mobilnego w Polsce jest niższa niż w innych krajach w regionie z powodu braku częstotliwości dedykowanych dla 5G

Raport pokazuje też, że tylko 10 krajów udostępniło pasmo o wysokich częstotliwościach i operatorzy w jedynie 5 z nich (USA, Australia, Korea Południowa, Tajlandia, Japonia) uruchomili pełne usługi komercyjne” ‒ czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Czytaj także: Badanie UKE 2021: 96,9% Polaków i 99,5% firm korzystało z telefonu komórkowego; z Internetu 77,3% obywateli i 89,5% przedsiębiorstw

Europa jeszcze się przygotowuje do wprowadzenia 5G

„Z badania jednoznacznie wynika, że Europa pozostaje w tyle. Jednak nie jest to nieodwracalny stan. 5G pojawi się również u nas, niezależnie od opóźnień w rozwoju tej technologii na naszym kontynencie.

Operatorzy jedynie w (…) USA, Australii, Korei Południowej, Tajlandii, Japonii uruchomili pełne usługi komercyjne

Kiedy kraje osiągną już stan gotowości, dla telekomunikacji kluczowa będzie czujność i skupienie, aby przygotować się na wprowadzenie 5G. Dzięki przemyślanym i dokładnym działaniom, firmy z branży i ich klienci odnotują znaczące zyski z nowej technologii” ‒ powiedział dyrektor odpowiedzialny za Digital Center of Excellence Kearney w Warszawie Dawid Krzysiak, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: UOKiK sprawdza oferty 5G Polkomtela i P4

Polska z najniższą prędkością Internetu w CEE

Według raportu, Polska nie jest gotowa na 5G. W regionie wyprzedzają nas kraje Europy Zachodniej, jak i m.in. Rumunia, i Czechy.

Średnia prędkość Internetu mobilnego w Polsce jest niższa niż w innych krajach w regionie z powodu braku częstotliwości dedykowanych dla 5G, stwierdzono w informacji.

„W tej chwili w kontekście 5G nie ma utartych schematów zwiększania zainteresowania klientów. Bez innowacyjnych produktów lub usług ludzie nie dostrzegą zalet tej technologii.

Z tego powodu operatorzy zastanawiają się, czy zwiększanie inwestycji w 5G jest opłacalne” ‒ dodał Dawid Krzysiak.

Czytaj także: Nowoczesny Bank Spółdzielczy | SIEĆ 5G | Szansa na likwidację wykluczenia cyfrowego

Źródło: ISBnews