Już wkrótce nowa platforma dla sektora MŚP oferująca e-faktury, płatności i weryfikację tożsamości
Do niedawna pod marką Banqup funkcjonowała platforma otwartej bankowości pozwalająca na dostęp do bankowych API zarówno podmiotom posiadającym własną licencję TPP, jak również tym, które korzystają z licencji Banqup.
Twórcą marki jest Banqware, polska spółka, która została w 2020 roku przejęta przez Unifiedpost (Euronext: UPG) i tym samym stała się częścią budowanej paneuropejskiej platformy usług związanych z dokumentami, uwierzytelnianiem i płatnościami.
Banqup umożliwi podpięcia dowolnego europejskiego rachunku bankowego lub założenie własnego konta płatniczego (z polskim nr IBAN) do rozliczeń firmowych
Rozwiązanie open banking, stworzone przez zespół zarządzany przez Krzysztofa Pulkiewicza, obecnie jest rozwijane pod marką Banqware (taka sama nazwa jak spółka). Nazwę Banqup zastosowano do nowego, globalnego produktu Unifiedpost Group.
‒ Przyłączenie do Grupy Unifiedpost dało nam zupełnie nowe możliwości rozwoju.
Dzięki połączeniu naszego rozwiązania z usługami oferowanymi już wcześniej przez Unifiedpost w innych krajach mogliśmy stworzyć kompleksową platformę z usługami dla sektora MŚP w zakresie e-faktur, płatności i weryfikacji tożsamości ‒ wyjaśnia Krzysztof Pulkiewicz, współzałożyciel Banqware, obecnie Country Manager Unifiedpost Group w Polsce.
Czytaj także: XVI Kongres Gospodarki Elektronicznej, w transformacji cyfrowej są potrzebne wiedza i zaufanie
Nowy Banqup dla MŚP
Banqup to rozwiązanie dla sektora MŚP, dostępne już w Holandii, Belgii, Hiszpanii, które wkrótce wystartuje z usługami także dla polskich przedsiębiorców. Platforma od początku dostosowana jest do europejskich przepisów o e-fakturach (fakturach strukturyzowanych), w tym do planowanego w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur.
‒ Mocno wierzymy w możliwość uproszczenia procesów administracyjnych dla MŚP, samozatrudnionych oraz freelancerów. Naszym celem było stworzenie wygodnego i prostego narzędzia, które ułatwi zarządzanie finansami i administrowanie dokumentacją firmową w pełni cyfrowo, bez papieru ‒ mówi Krzysztof Pulkiewicz.
Platforma dostosowana jest do europejskich przepisów o e-fakturach (…), w tym do planowanego w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur
‒ Zależało nam także na tym by nasza platforma dostarczała jak najwięcej rozwiązań dla codziennych procesów biznesowych, dlatego zapewnimy też m.in. usługę potwierdzenia tożsamości online oraz podpisu elektronicznego ‒ dodaje Pulkiewicz.
Czytaj także: Adam Marciniak na Kongresie Gospodarki Elektronicznej o bezpiecznej transformacji cyfrowej
Swoboda wymiany dokumentów i rozliczeń
Banqup to aplikacja do rozliczeń firmowych. Umożliwia swobodną wymianę dokumentów między biurem księgowym a przedsiębiorcą.
To także platforma open banking. Dzięki posiadaniu europejskiej licencji na świadczenie usług inicjowania transakcji płatniczej (PIS) oraz usług dostępu do informacji o rachunku (AIS), Banqup umożliwi podpięcia dowolnego europejskiego rachunku bankowego lub założenie własnego konta płatniczego (z polskim nr IBAN) do rozliczeń firmowych, dzięki czemu płatności mogą być wykonane z poziomu platformy, bez konieczności logowania się do banku.
(Rozwiązanie) umożliwia swobodną wymianę dokumentów między biurem księgowym a przedsiębiorcą
Aktualnie platforma Banqup przechodzi ostatnie testy i wkrótce będzie dostępna dla zainteresowanych.
Czytaj także: BNP Paribas Leasing Solutions Polska wprowadza zdalne podpisywanie umów finansowania dla firm