„Brak podwyżek stóp procentowych to błąd, za który zapłacą miliony Polaków”

„Brak podwyżek stóp procentowych to błąd, za który zapłacą miliony Polaków”
Joanny Tyrowicz Fot. PAP / Marcin Obara
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nic nie przemawia za tym, że cykl podwyżek stóp procentowych należy zawiesić - ocenia członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz. Jej zdaniem pozostawienie stóp bez zmiany na ostatnim posiedzeniu RPP to duży błąd.

„Jak patrzę na decyzje RPP po projekcji lipcowej i tych samych członków RPP po projekcji listopadowej, to jeżeli ktoś był przekonany, że trzeba stopy podnieść w lipcu po danych z gospodarki, jakie były wtedy i przy tamtej projekcji, to nie można być jednocześnie przekonanym, że trzeba stopy zachować na poziomie niezmienionym widząc projekcję i dane z gospodarki w listopadzie. Nic nie przemawia za tym, że cykl podwyżek należy zawiesić” – oceniła Tyrowicz w rozmowie z wyborcza.pl.

Czytaj także: Co dalej z inflacją, kiedy ceny w Polsce zaczną spadać? NBP opublikował najnowszą projekcję >>>

Brak podniesienia stóp procentowych był dużym błędem, za który zapłacą miliony Polaków i Polek.

„Każdy interpretuje dane tak, jak uważa. Ja mam jasną ocenę.Uważam, że brak podniesienia stóp procentowych był dużym błędem, za który zapłacą – teraz użyję bardzo demagogicznego sformułowania – miliony Polaków i Polek, płacąc codziennie w sklepach i za koszty życia coraz więcej. Przy jednoczesnym braku wzrostu wynagrodzeń, współmiernym do wzrostu cen. To był ewidentnie błąd” – dodała.

RPP zastopowała cykl podwyżek stóp procentowych

Podczas listopadowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna nadal wynosi 6,75 proc.

Czytaj także: Inflacja pozostanie bardzo wysoka jeszcze przez dwa lata, co na to RPP?

Z listopadowej projekcji NBP wynika, że centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 14,5 proc., w 2023 r. znajdzie się na poziomie 13,1 proc., w 2024 r. wyniesie 5,9 proc., a w 2025 r. obniży się do 3,5 proc.

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada inflację bazową w 2022 r. na poziomie 9,1 proc., w 2023 r. na poziomie 10,3 proc., w 2024 r. na poziomie 6,0 proc., a w 2025 r. na poziomie 3,6 proc. 

Źródło: PAP BIZNES