Jest tymczasowy zarządca przymusowy na majątku Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty

Jest tymczasowy zarządca przymusowy na majątku Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty
Fot. stock.adobe.com / piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
MRiT ustanowiło tymczasowego zarządcę przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty, chodzi o 19,82 proc. akcji. w spółce - poinformował minister Waldemar Buda na konferencji prasowej.

Minister poinformował, że Polska poszuka partnera, który wykupi te ok. 20 proc. akcji Grupy Azoty i wypłaci odszkodowanie.

„Nie ma miejsca na kapitał powiązany mocno z państwem rosyjskim. (…) Dzisiaj na walnym zgromadzeniu nie będzie już Rosjanina, tylko przedstawiciel przeze mnie wyznaczony. Zabieramy zarząd nad tymi akcjami, wykonywanie praw z tych akcji.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie partnera, który te akcje przejmie, a ostatecznie wypłaci odszkodowanie, które zamrozimy na rachunku bankowym albo rachunku maklerskim” – powiedział minister Waldemar Buda.

Czytaj także: Polska nakłada sankcje na Rosję: na liście 50 nazwisk i podmiotów, w tym Gazprom

Tymczasowy zarząd przymusowy trzech firm Wiaczesława Kantora

MRiT poinformowało w komunikacie prasowym, że minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wprowadził z dniem 11 lipca 2023 r. tymczasowy zarząd przymusowy do 3 firm należących do Wiaczesława Kantora.

Poprzez spółki Norica Holding, Opansa Enterprises i Rainbee Holdings rosyjski oligarcha kontroluje 19,82 proc. akcji Grupy Azoty o wartości ponad 0,5 mld zł.

Ma to umożliwić przejęcie własności akcji posiadanych przez te firmy w Grupie Azoty.

„Mimo, że akcje Kantora są zamrożone, a więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłatach dywidendy, nie chcemy, by ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób związany z polską, strategiczną spółką – liderem krajowego rynku nawozowego i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.

Musimy też pamiętać o działaniach Kantora w przeszłości, kiedy to w 2012 roku podjął próbę wrogiego przejęcia Grupy Azoty. Zabezpieczamy się też przed takimi działaniami” – powiedział minister Buda, cytowany w komunikacie prasowym.

Zarządcą przymusowym będzie mec. Radosław Kwaśnicki.

Jak podano, udział rosyjskiego akcjonariusza w Grupie Azoty w sytuacji wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską na Ukrainie, może być również przeszkodą w pozyskiwaniu kapitału na projekty rozwojowe Grupy Azoty z uwagi na możliwe negatywne oceny instytucji finansowych.

MRiT poinformowało, że funkcję zarządcy przymusowego będzie pełnił mec. Radosław Kwaśnicki.

W pierwszej kolejności zostanie sporządzona wycena, czyli ustalenie wartości rynkowej przejmowanych pakietów (zgodnie z prawem, przejęcie następuje za odszkodowaniem odpowiadającym wartości rynkowej).

Następnymi krokami jest ustalenie podmiotu/podmiotów, które przejmą akcje oraz wydanie decyzji administracyjnej o przejęciu określającej m.in. wysokość odszkodowania oraz wskazującej podmiot/podmioty przejmujące.

Po tych działaniach nastąpi wpłata odszkodowania na określony rachunek bankowy podlegający zamrożeniu i przerejestrowanie papierów wartościowych na podmiot/podmioty przejmujące.

Tymczasowy zarząd przymusowy może ustanowić minister rozwoju i technologii w firmie wpisanej na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wtedy, gdy jest to niezbędne do zapewniania jej działania z uwagi na konieczność utrzymania miejsc pracy, świadczenia usług dla społeczeństwa lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym. Środek ten można zastosować też wtedy, gdy chodzi o ochronę interesu ekonomicznego państwa.

20 zgłoszeń od zainteresowanych zakupem Novatek

11 października 2022 r. zarząd tymczasowy został wprowadzony do Novatek, a 4 listopada 2022 r. do PAO Gazprom.

MRiT podało, że do tej pory wpłynęło ponad 20 zgłoszeń od potencjalnych oferentów zainteresowanych zakupem Novatek lub poszczególnych jego części. Środki uzyskane ze zbycia będą podlegały zamrożeniu.

Z kolei ustanowiony w PAO Gazprom tymczasowy zarząd przymusowy w zakresie posiadanych przez PAO Gazprom akcji w Systemie Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Obecnie zarządca przygotowuje założenia procesu zbycia akcji EuRoPol Gazu należących do Gazpromu.

Źródło: PAP BIZNES