Jastrzębie przeważają w Europejskim Banku Centralnym
Konsensus analityków rynku spodziewa się, że w przyszłym miesiącu EBC podniesie stopy o pół punktu procentowego, ale nie będzie to koniec podwyżek.
Rynek spodziewa się, że podwyżki będą trwały do połowy roku 2023, dopóki podstawowa stopa EBC nie zostanie ustalona na poziomie 3,25%.
Czytaj także: Obecność w strefie euro to niżej oprocentowane kredyty mieszkaniowe
Kto jest „jastrzębiem” – a kto jest „gołębiem” w ECB?
Bloomberg Economics do „jastrzębi”, czyli zwolenników zacieśniania polityki pieniężnej zalicza dwunastu członków 26-osobowej Rady, ośmiu jest „gołębiami”, a sześciu zajmuje stanowisko neutralne.
Do skrajnych „jastrzębi” Bloomberg zalicza Niemkę Izabelę Schnabel, która jest wiceprezesem ECB, Joachima Nagela, prezesa Bundesbanku, Roberta Holzmanna, prezesa Narodowego Banku Austrii i Boštjana Vasle, prezesa Banku Słowenii.
„Gołębiami” są: Włoch Fabio Panetta, członek zarządu EBC, Yannis Stournaras – prezes Banku Grecji i Konstantyn Herodot, prezes Centralnego Banku Cypru.
Za łagodniejszą polityką pieniężną, czyli spowolnieniem podwyżek stóp opowiadają się głównie przedstawiciele zadłużonych krajów Południa Europy, za podwyżkami przedstawiciele Europy Północnej, a także małych krajów (republiki bałtyckie, Słowenia, Słowacja i Chorwacja), w których inflacja jest wyższa niż średnio w strefie euro.
Czytaj także: Prezes Narodowego Banku Chorwacji o krajach UE, które nie przystępują do strefy euro
Jednocyfrowa inflacja w strefie euro
W grudniu 2022 roku inflacja w strefie euro spadła do poziomu jednocyfrowego, ale inflacja bazowa wzrosła. Spadek inflacji wynikał ze spadku cen energii, a wzrost inflacji bazowej świadczy o tym, że wzrosty cen są efektem nadmiernego popytu, który należy ograniczyć podwyżkami stóp procentowych.
Za dalszym wzrostem stóp przemawia dość dobra kondycja gospodarki europejskiej, mimo dotychczasowych wzrostów stóp. Ekonomiści obserwują także sytuację w Chinach, które borykają się z pandemią, ale zniosły restrykcje antycowidowe, co może pobudzić gospodarkę, której ogromne rozmiary wpływają na globalny popyt na wiele towarów.
Tymczasem prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan w wywiadzie opublikowanym w sobotę w gazecie „Schweiz am Wochenende” powiedział, że szwajcarska inflacja prawdopodobnie osiągnęła szczyt, ale jest zbyt wcześnie, aby wykluczać kolejne podwyżki stóp procentowych”. W grudniu 2022 roku szwajcarska inflacja spadła do 2,8%, a inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 2,0%.
Dla klientów polskich banków istotną informacją jest spadek kursu franka szwajcarskiego do euro. We wrześniu 2022 roku frank wart był 1,05 euro, obecnie kurs wynosi 1 do 1.