Janet Yellen: władze USA będą interweniować w razie potrzeby, aby chronić mniejsze banki
„Nasza interwencja była konieczna, aby chronić szerszy system bankowy USA, a podobne działania mogą być uzasadnione, jeśli mniejsze instytucje doświadczą runu na banki, co stwarza ryzyko zarażenia kolejnych banków” – wskazywała Janet Yellen.
„Rząd federalny dostarczył zdecydowanych i mocnych działań w celu wzmocnienia zaufania publicznego do amerykańskiego systemu bankowego i ochrony amerykańskiej gospodarki” – dodała.
Czytaj także: Prezes ING Banku Śląskiego: przypadek Silicon Valley Bank to lekcja dla wszystkich banków na świecie
Małe i średnie banki a system finansowy USA
Według Janet Yellen kroki te „zmniejszyły ryzyko kolejnych upadków banków, które spowodowałyby straty dla Funduszu Ubezpieczeń Depozytów”.
Yellen zaznaczyła również, że rząd ma nadzieję na zachowanie roli małych i średnich kredytodawców w ramach większego systemu finansowego.
„Duże banki odgrywają ważną rolę w naszej gospodarce, ale podobnie jest z małymi i średnimi bankami” – powiedziała.
Komentarze Yellen pojawiają się po dwóch tygodniach zamieszania na światowych rynkach i zwiększonych obaw o stabilność finansową po gwałtownym upadku amerykańskich banków i historycznej transakcji w weekend, w której UBS Group AG zgodziła się na zakup swojego zagrożonego szwajcarskiego rywala Credit Suisse AG.
Czytaj także: Fed pożyczył od 8 do 15 marca amerykańskim bankom 165 mld dolarów
Rząd amerykański wzmacnia zaufanie do sektora bankowego
Władze USA podjęły wcześniej w marcu nadzwyczajne kroki, aby wzmocnić zaufanie po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank. Regulatorzy zagwarantowali ubezpieczone i nieubezpieczone depozyty w tych dwóch instytucjach, a amerykańska Rezerwa Federalna uruchomiła nowy program płynnościowy dla kredytodawców, aby pomóc im sprostać wycofywaniu depozytów.
Posunięcia te miały na celu powstrzymanie przepływu klientów, którzy schronili się w bankach postrzeganych jako zbyt duże, by upaść, a do piątku urzędnicy skarbowi oświadczyli, że depozyty w małych i średnich bankach zaczęły się stabilizować.
Mimo to, amerykańscy bankierzy zaczęli badać, czy mogą tymczasowo rozszerzyć federalne ubezpieczenie depozytów, aby pokryć wszystkie depozyty. Koalicja banków średniej wielkości twierdzi, że taki krok jest konieczny, by zapobiec potencjalnemu kryzysowi. Szefowa resortu skarbu nie odniosła się do tej kwestii.
Działania władz amerykańskich mające na celu powstrzymanie skutków upadku banków zostały poprzedzone porozumieniem największych banków w kraju, które w zeszłym tygodniu zdeponowały 30 miliardów dolarów w First Republic Bank, innym średniej wielkości pożyczkodawcy. Posunięcie to było próbą przywrócenia zaufania deponentów uciekających z banków regionalnych.
Czytaj także: Przewodniczący KNF o wnioskach dla polskiego sektora bankowego z upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank