Jakie firmy najczęściej wprowadzają elastyczny czas pracy w Polsce?

Jakie firmy najczęściej wprowadzają elastyczny czas pracy w Polsce?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Elastyczny czas pracy wprowadziło 2 515 pracodawców - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Są to głównie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób, poinformowało Ministerstwo Pracy Rodziny i Polityki Socjalnej. Z elastycznego czasu pracy najczęściej korzystają pracodawcy w Katowicach (341), Poznaniu (338) i Wrocławiu (220).

Elastyczny czas pracy wprowadziło 2515 pracodawców - podało #MRPiPS #PIP

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 15 grudnia 2017 roku elastyczny czas pracy wprowadziło już 2 515 pracodawców. To głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (846). Nieco mniej było małych firm, zatrudniających do 9 pracowników (636) oraz tych średnich, zatrudniających max. 49 osób (602) – czytamy w komunikacie MRPiPS.

Najczęściej z tego typu umów korzystają przedsiębiorstwa z sektora przetwórstwa przemysłowego (940), handlu i napraw (380) oraz budownictwa (224).

Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch rozwiązań

– Możliwość świadczenia pracy w elastycznych formach nabiera szczególnego znaczenia podczas podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Staje się ona prostsza tam, gdzie pracownik ma możliwość pracy w niepełnym wymiarze, zostawienia dziecka pod opieką przyzakładowego żłobka czy chociażby świadczenia pracy w systemie telepracy – powiedziała szefowa resortu Elżbieta Rafalska.

Firmy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia 2013 roku. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień, podano również. W ramach ruchomego czasu pracy pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10.

Źródło: ISBnews