Jak zbudować aplikację DeFi? Zdecentralizowane produkty cyfrowe to nie tylko blockchain

Jak zbudować aplikację DeFi? Zdecentralizowane produkty cyfrowe to nie tylko blockchain
Maciej Krasowski, współzałożyciel BinarApps. Źródło: BinarApps .
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Coraz częściej w świecie finansów słyszy się o DeFi, czyli zdecentralizowanych finansach. Takie rozwiązanie to nie tylko alternatywa dla tradycyjnej bankowości, ale i nowe możliwości. Jedną z nich są zdecentralizowane aplikacje (dApps), które, jako że zbudowane na technologii blockchain, umożliwiają na przykład transakcje cyfrowe między wieloma podmiotami, bez potrzeby angażowania pośredników takich jak banki, czy inne organizacje finansowe, pisze Maciej Krasowski.

Rynek nowoczesnych finansów rośnie, a i sami konsumenci chętniej i odważniej sięgają po innowacyjne rozwiązania, jakie oferuje DeFi. W efekcie coraz większa liczba przedsiębiorców skłonna jest zainwestować w budowę usług i produktów tego typu.

Jednak nie każdy wie, z czym technologicznie wiąże się to wyzwanie oraz z jakich narzędzi skorzystać, aby szybko odnaleźć się na rynku, jednocześnie nie tracąc nadmiernych zasobów na skomplikowany development.

Czym są i do czego służą zdecentralizowane aplikacje?

Mimo że termin na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, zdecentralizowane aplikacje (dApps) to nic innego jak aplikacje cyfrowe, które można obsługiwać na smartfonie lub z poziomu przeglądarki internetowej w naszym laptopie.

Od tradycyjnych produktów cyfrowych różni je jedynie to, że poza standardowymi technologiami, dApps wykorzystują też blockchain. Głównie po to, aby utrzymać zaufanie i wysoki poziom bezpieczeństwa, bez pośredników oraz wytworzyć w ten sposób nową, cyfrową ekonomię usług opartą na sieci P2P (peer-to-peer). 

Aplikacje zdecentralizowane mogą być równie różnorodne, jak te konwencjonalne i tym samym dostarczać sieci społecznościowe, gry, rozrywkę, czy też różne narzędzia. Jednym z najpopularniejszych zastosowań dApps są aplikacje dające konsumentom dostęp do zdigitalizowanych usług finansowych (FinTech) lub mówiąc ściślej, do zdecentralizowanych usług finansowych (DeFi). 

Charakterystyka dApps sprawia, że klienci, którzy korzystają z tego typu produktów, mogą czuć się bardziej bezpieczni. Wiedzą bowiem, że twórcy aplikacji od początku pracują nad rozwiązaniami chroniącymi dane użytkownika.

Nic dziwnego więc, że zdecentralizowane rozwiązania szybko znalazły zastosowanie w świecie finansów, ani że głównym celem DeFi jest demokratyzacja finansów poprzez zastąpienie starszych, scentralizowanych instytucji relacjami peer-to-peer, które mogą świadczyć pełne spektrum usług. Od codziennej bankowości, pożyczek i kredytów hipotecznych, po skomplikowane relacje umowne i obrót aktywami.

Jakich technologii potrzeba, aby stworzyć produkt cyfrowy DeFi? 

Mimo że blockchain to podstawa, nie jest to jedyny, a nawet i nie główny składnik technologii potrzebnych do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji finansowych. Pozostałe elementy to dla większości dobrze znane technologie używane do tworzenia aplikacji, po prostu przystosowane pod zdecentralizowaną komunikację w sieci peer-to-peer. W BinarApps z powodzeniem wykorzystujemy takie języki programowania i technologie jak Java, Javascript, Node.js czy React Native, a także natywne technologie mobilne, czyli iOS i Android. 

Pracując nad projektem dotyczącym DeFi, często bywa, że w kilkuosobowym zespole developerskim będzie potrzebny tylko jeden programista potrafiący tworzyć smart contracty. Najczęściej jego praca odbywa się w trybie part-time lub w ogóle to jednorazowe działanie. Dodatkowy developer zajmujący się architekturą powinien znać technologię blockchain w szczegółach. Pozostałym członkom zespołu tworzącym produkt najczęściej wystarczy wysokopoziomowa wiedza dotycząca DLT.

Nasze doświadczenie w tworzeniu aplikacji DeFi

Obecnie, w BinarApps mamy specjalistów od wszystkich wspomnianych standardowych technologii, jak i ekspertów i pasjonatów blockchaina. Posiadamy też doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań fintechowych. Potencjał jest więc ogromny. 

Korzystając z szerokich możliwości rynkowych, a także posiadanej wiedzy, stworzyliśmy integrator finansowy typu „one stop shop” ‒ Fizen. To poręczne narzędzie, które w jednym miejscu łączy banki z użytkownikami i innymi podmiotami finansowymi. Docelowo jako zdecentralizowane rozwiązanie oparte na technologii blockchain, usprawnia zarządzanie biznesem, usuwając potencjalne bariery transakcyjne i otwierając drzwi do nowych usług i produktów. 

Fizen umożliwia zarządzanie wszystkimi transakcjami, ich aktywami i danymi z jednego miejsca. Zapewnia liczne funkcjonalności do potwierdzania tożsamości czy natychmiastowych zleceń płatniczych, optymalizując przy tym wszelkie procesy biznesowe i znacznie je przyspieszając. Bezproblemowa integracja z bankami, jaką zapewnia, minimalizuje czas i zasoby, które firmy muszą poświęcić na ten proces. Z korzyści, jakie dostarcza Fizen, skorzystają więc wszystkie branże, w których istotne są: szybkie dokonywanie transakcji i zapewnienie ich bezpieczeństwa, czy też nowatorskie podejście do prowadzenia biznesu. 

Innym projektem przez nas realizowanym była globalna platforma bankowa DeFi oparta na Ethereum ‒ Everest. Jako eksperci od tej technologii, mogliśmy już na starcie wiele zaoferować i stworzyliśmy aplikacje mobilne na Androida oraz iOS, a także platformę internetową.

Everest to zdecentralizowany system zapewniający kompletne, nowoczesne rozwiązania płatnicze dla wielu sektorów gospodarki. Umożliwia partnerom szybką i bezproblemową integrację narzędzia z ich własnymi, starszymi platformami finansowymi za pośrednictwem bezpiecznych interfejsów API. Może być więc używany do adresowania różnorodnych wyzwań związanych z transferem wartości, śledzeniem i dostawą, z którymi zmagają się firmy. 

Podsumowanie

Nowoczesne usługi finansowe są obecnie silnym trendem, dlatego też potęguje się zapotrzebowanie na produkty cyfrowe takie jak Fizen czy Everest. Już w 2020 roku, wielkość globalnego rynku zdecentralizowanych platform wynosiła 13,01 mld dolarów, przy wzroście na poziomie 43,8% CAGR, a szybko ewoluujące innowacje w przestrzeni blockchainowej tylko dalej go napędzają.

Ponadto, potrzeba nowych usług i produktów DeFi widoczna jest już nie tylko na Zachodzie, ale też i w rozwijających się gospodarkach. I nic dziwnego, gdy coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że do wytworzenia zdecentralizowanej aplikacji nie potrzeba wiele więcej zasobów niż do budowy standardowego produktu cyfrowego, a wartość dostarczana użytkownikom rośnie.

Ewolucję rynku silnie napędzają też sami konsumenci, poszukujący nowych rozwiązań na swoje potrzeby, a te odnajdują na przykład w przejrzystych transakcjach finansowych na platformach DeFi czy w szybkim i bezpiecznym rozliczaniu płatności bez pośredników. Koniec końców, najlepszym dowodem na faktyczny potencjał płynący z dynamicznego rozwoju rynku produktów zdecentralizowanych widać po zapotrzebowaniu na specjalistyczne wsparcie technologiczne, którego organizacje poszukują m.in. w BinarApps.

Jako pasjonaci technologii, stale śledzimy nowe trendy w sektorze finansowym, które pozwalają nam wdrażać nowe rozwiązania i chętnie realizujemy innowacyjne projekty zorientowane na misję.

Maciej Krasowski,

współzałożyciel BinarApps,

ekspert i entuzjasta technologii blockchain.

Źródło: aleBank.pl