Jak zarabiać na rynku nieruchomości w Trójmieście

Jak zarabiać na rynku nieruchomości w Trójmieście
Fot. Stock.Adobe.com / Lux
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ostatnich latach Trójmiasto wyrosło na jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych w Polsce. Wraz z napływem wykwalifikowanych kadr rozwinął się rynek nieruchomości premium i inwestycyjnych.

#AgataKarolinaLasota: Wraz z rozwojem gospodarczym i napływem kadr do zagranicznych firm − w Trójmieście rośnie zapotrzebowanie na mieszkania. Stwarza to warunki do rozwoju wynajmu korporacyjnego #TrójmiastoNieruchomości #WynajemKorporacyjny #NieruchomościPremium

Umiejętne ulokowanie kapitału w takich lokalach wymaga jednak wnikliwej analizy ofert, ponieważ wśród nich znajdują się apartamenty przeszacowane cenowo lub niespełniające kryteriów wysokiego standardu. Największe szanse na satysfakcjonujący zwrot dają kameralne lokalizacje w atrakcyjnej lokalizacji. 

Ponad milion m2 powierzchni biurowych

Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa, przyjazny klimat dla start-upów, prężnie działające instytucje naukowe – to wszystko uczyniło z Trójmiasta w ostatnich latach jeden z najciekawszych ośrodków biznesowych w Polsce.

Dodając do tego walory turystyczne, wysoką jakość życia i bogatą ofertę kulturalną, mamy jasną odpowiedź, dlaczego coraz więcej międzynarodowych korporacji wybiera właśnie Trójmiasto jako lokalizację dla swoich przedstawicielstw w tej części Europy.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie funkcjonuje obecnie łącznie ponad 775 000 m² powierzchni biurowych[1]. Ta liczba stale rośnie i już w tym roku, według prognoz, ma przekroczyć 1 mln m².

Czytaj także: Najem mieszkań: w lutym 2020 r. ceny w górę. W których miastach największe wzrosty?

Rośnie wynajem korporacyjny

Wraz z rozwojem gospodarczym i napływem wykwalifikowanych kadr do zagranicznych przedsiębiorstw w Trójmieście rośnie zapotrzebowanie na mieszkania. Stwarza to warunki do rozwoju segmentu wynajmu korporacyjnego, zwłaszcza w przypadku mieszkań premium z atrakcyjną lokalizacją, prezentujących wysoki standard dopasowany do wymagań przedsiębiorców.

Z perspektywy właściciela mieszkania na wynajem korporacyjny mają wiele zalet, przede wszystkim stały dochód i regularność, ze względu na dużo mniejszą rotację lokatorów i uniezależnienie się od sezonowości. To również większe bezpieczeństwo, ponieważ często opłaty za wynajem reguluje bezpośrednio pracodawca.

Z kolei z punktu widzenia lokatora wynajmowanie apartamentu zapewnia standard porównywalny do hotelu, przy zachowaniu klimatu prywatnego mieszkania. Dlatego ważne, by oferowany w ramach wynajmu korporacyjnego lokal wyróżniał się wysoką jakością, kameralnym klimatem i unikalną architekturą.

Czytaj także: Inwestycje w nieruchomości wygrywają z inflacją czy jest lepszy sposób na pomnażanie oszczędności?

Nieruchomości premium w cenie i poszukiwane

Rynek nieruchomości premium w Trójmieście jest bardzo zróżnicowany. Pojawiają się masowe realizacje deweloperskie, które tylko z pozoru spełniają kryteria nieruchomości luksusowej, a w praktyce ich metraż, standard i jakość wykonania pozostawiają wiele do życzenia.

Przy dynamicznym wzroście cen (już ponad 20 tys. zł za m² wg analizy High Level Book[2]) inwestycja w tego typu nieruchomość może nie przynieść satysfakcjonującego zwrotu. Znacznie większy potencjał mają kameralne realizacje, łączące nowoczesny, niebanalny styl z prestiżową, czarującą lokalizacją.  

Jakość premium możemy znaleźć zarówno w rewitalizowanych kamienicach z ciekawą historią, jak i wśród nowych inwestycji, zaprojektowanych ze smakiem i naturalnie wkomponowanych w atrakcyjną lokalizację.

Czytaj także: Mieszkania i domy drożeją w całej Europie

Takie oferty to dla potencjalnych inwestorów najbezpieczniejszy wybór, dający perspektywy dobrego zwrotu z inwestycji i odporny na rynkowe zawirowania.

Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVEST

Agata Karolina Lasota,

dyrektor zarządzająca LBC INVEST.


[1] rynek-biurowy-w-polsce-iv-kw-2018-r-208

[2] https://hlsm.pl/raporty/13-mld-zl-to-wartosc-rynku-nieruchomosci-premium-w-polsce/

Źródło: aleBank.pl