Jak wysoko EBC podniesie stopy procentowe?
Inflacja w strefie euro pozostaje na bardzo wysokim poziomie i wynosi ok. 10%. To pięciokrotność celu inflacyjnego EBC. Prezes Banku Christine Lagarde wielokrotnie powtarzała, że konieczne będą dalsze podwyżki stóp.
Decydenci EBC wezmą jednak pod uwagę fakt, że w listopadzie inflacja po raz pierwszy od 17 miesięcy nieznacznie się obniżyła, co spowodowane było obniżką cen paliw.
Gospodarka strefy euro – prognozy
W czwartek (15.12.) zostaną też opublikowane najnowsze prognozy gospodarcze, które będą miały wpływ na decyzje EBC w sprawie stóp procentowych. Prognozy zapewne pokażą, że inflacja utrzyma się znacznie powyżej celu 2% w 2023 r. i spadnie poniżej tego poziomu dopiero w roku 2024 lub 2025.
Gospodarka strefy euro skurczy się w ostatnim kwartale 2022 roku oraz w pierwszych miesiącach 2023 roku, co oznacza, że znajduje się w technicznej recesji.
Czytaj także: EBC: podnoszenie stóp procentowych musi być kontynuowane
Strefa euro – kredyty
Prognoza EY European Bank Lending Economic Forecast przewiduje, że kredyty bankowe w strefie euro wzrosną w tym roku o 4,6%, ale spadną o 1,8% w 2023 r. Będzie to pierwszy spadek od 2014 r. Ma być jednak krótkotrwały, o ile nie dojdzie do eskalacji wojny w Ukrainie.
W 2024 r. w całej strefie euro prognozowany jest powrót do wzrostu akcji kredytowej banków o 2,7%, a następnie o 3,7% w 2025 r., przy założeniu spadku inflacji, stabilizacji cen energii i powrotu zaufania.
Kredyty hipoteczne w strefie euro mają wzrosnąć w 2022 r. o 4,9%, pomimo rosnących stóp procentowych. W roku przyszłym wzrosną zaledwie o 0,5%, a w kolejnych dwu latach o 1,9% i 2,5%.
Czytaj także: Euro Finance Week 2022 we Frankfurcie: mniej kredytów na mieszkania, więcej na konsumpcję
Polityka monetarna EBC
W ramach zacieśniania polityki pieniężnej EBC przedstawi w czwartek (15.12.) także kolejne kroki mające zmniejszyć ogromny bilans banku.
Dokonane zostały już zmiany w warunkach programu TLTRO – bardzo tanich pożyczek, którego celem było utrzymanie płynności banków w czasie pandemii. Teraz banki komercyjne są zachęcane do wcześniejszej spłaty pożyczek i od października oddały prawie 750 mld euro.
Na czwartkowym (15.12.) posiedzeniu EBC omówiona też będzie sprawa zaostrzenia ilościowego – stopniowej sprzedaży obligacji emitowanych przez europejskie rządy, kupowanych przez bank w ostatnich latach. Ich wartość w bilansie EBC wynosi ok. 5 bln euro.
Proces odchudzania bilansu rozłożony będzie na dłuższy czas, by nie dopuścić do nadmiernego wzrostu rentowności obligacji.
Czytaj także: EBC po raz 3. z rzędu znacznie podnosi stopy procentowe i zapowiada kolejne podwyżki