Jak wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii wpłyną na europejską politykę i gospodarkę?
Jest to poważnym problemem dla Wielkiej Brytanii. Pozycja tego kraju w przed negocjacjami na temat wycofania się z UE osłabiła się zamiast wzmocnić. Dla UE te wyniki mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Z jednej strony, wspomniane osłabienie zwiększa niepewność względem dalszego sposobu działania Wielkiej Brytanii w sprawie negocjacji dotyczących Brexitu. Z drugiej strony, pogorszenie pozycji brytyjskiej może wzmocnić pozycję Europy w negocjacjach.
Wartym uwagi wydarzeniem w tym tygodniu było również posiedzenie ECB. Stopy procentowe nie uległy zmianie. Ważnym efektem posiedzenia jest również zakończenie rozważań na temat możliwych cięć stóp procentowych. Nieznacznie zmodyfikowane zostały prognozy makroekonomiczne. Inflacja w strefie euro powinna w 2017 roku wzrosnąć o 1,5%, a PKB o 1,9%. Będzie to miało pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Stabilna sytuacja gospodarcza oraz luźna polityka monetarna oznaczają, że złoty w parze walutowej EURPLN będzie się w tym roku nadal umacniał.
Pomimo relatywnie pozytywnego rozwoju sytuacji, złoty w tym tygodniu osłabił się i w piątek rano kurs EUR/PLN wynosił 4,2. Kurs EUR/USD na koniec tygodnia był na poziomie 1,12. Funt osłabił się na 1,27 GBP/USD, a jego perspektywy nie wyglądają dobrze.
Malwina Krakus
analityczka AKCENTY