Jak uniknąć ryzyka ograniczenia akcji kredytowej?

Jak uniknąć ryzyka ograniczenia akcji kredytowej?
prof. Leszek Pawłowicz,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeśli obecna polityka antykryzysowa nie skoncentruje się na poprawie atrakcyjności inwestycyjnej i osłabieniu ryzyka inwestycyjnego dla prywatnego kapitału to zarówno dostępność kredytu jak i popyt na kredyt będą hamulcem odbudowy wartości gospodarki, pisze w komentarzu dla aleBank.pl prof. Leszek Pawłowicz.

#LeszekPawłowicz: Odpowiedzialna polityka gospodarcza, fiskalna i pieniężna powinna stymulować wzrost popytu na kredyt, ograniczać ryzyko kredytowe banków i nie niszczyć skłonności do oszczędzania #ZBP @EFCongress @nbppl @Grupa_PFR

Obecna sytuacja nie jest zaskoczeniem. Mechanizm kryzysu  podażowo-popytowego jest znany: ograniczenie podaży produktów i usług to  utrata płynności finansowej i zatory płatnicze, a to z kolei wzrost  bezrobocia i zahamowanie inwestycji.

Jeśli tych sprzężeń nie uda się  zahamować, to następuje pogorszenie jakości portfela kredytowego banków,  wzrost ryzyka kryzysu bankowego a także, przy nieodpowiedzialnej  polityce fiskalnej i pieniężnej, wzrost ryzyka kryzysu finansów  publicznych.

Antycypacja tych ryzyk powoduje zahamowanie podaży kredytu,  a także popytu na kredyt.

Kluczową kwestią w obecnej sytuacji jest wiarygodność państwa i  skuteczna polityka antykryzysowa. Jeśli koszty wychodzenia z kryzysu  obciążą deponentów i zaowocują wysoka inflacją to nie będzie to służyło  poprawie wiarygodności państwa.

Jeśli obecna polityka antykryzysowa nie skoncentruje się na poprawie  atrakcyjności inwestycyjnej i osłabieniu ryzyka inwestycyjnego dla  prywatnego kapitału to zarówno dostępność kredytu jak i popyt na kredyt  będą hamulcem odbudowy wartości gospodarki.

Sukcesy w walce z zatorami płatniczymi i bezrobociem okażą się  krótkoterminowe.

Jeśli skoncentrujemy się wyłącznie na inwestycjach  publicznych, protekcjonistycznej polityce i nacjonalizacji to przegramy  w średniookresowej perspektywie, ponieważ zniszczymy mechanizmy  rozwojowe gospodarki rynkowej.

Czytaj także: Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP: jest ryzyko ograniczenia akcji kredytowej

Odpowiedzialna polityka gospodarcza, fiskalna i pieniężna powinna  stymulować wzrost popytu na kredyt, ograniczać ryzyko kredytowe banków i  nie niszczyć skłonności do oszczędzania.

Transparentność i wiarygodność  stanowią antidotum dla ryzyka panicznych zachowań w czasie kryzysu,  budują wzajemne zaufanie i są podstawą zrównoważonego rozwoju  społeczno-gospodarczego.

Źródło: aleBank.pl