Jak skutecznie bronić się przed potencjalnymi cyberatakami?

„SOCRadar jest narzędziem analitycznym, które działa w oparciu o analizę danych w sieci pod kątem zagrożeń, które mogą czyhać na naszą organizację” – mówił Bartosz Galoch.
„Dział cyberbezpieczeństwa banku używa takiego narzędzia, żeby zweryfikować jak potencjalnie narażone na ataki są zasoby w sieci banku lub czy z banku wyciekły konkretne dane osobowe, lub dane do logowania pracowników banku, lub dane wrażliwe, na przykład dane klientów, czyli numery kart kredytowych klientów banku” – dodał ekspert z iIT Distribution Polska.
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | SafeBank 2024 | Bezpieczeństwo to chleb powszedni i priorytet dla banków
Ponad 1140 silników zewnętrznych
„SOCRadar korzysta z ponad 1140 silników zewnętrznych do zbierania danych, które pojawiają się w dark webie, pojawiają się w social mediach czy na popularnych komunikatorach.
Te dane są analizowane przez uczenie maszynowe, które posiada w sobie SOCRadar.
Są też analizowane przez tak zwane zespoły threat huntingowe, czyli zespoły złożone ze specjalistów u producenta, który przetwarzają wszystkie te dane o potencjalnych atakach, dane o cyberprzestępcach i na bazie tego pokazują klientom wyniki analizy” – wyjaśniał Bartosz Galoch.
Mówiąc o zainteresowaniu SOCRadar ze strony klientów stwierdził:
„Mamy bardzo duże zainteresowanie tego typu platformą, gdyż pomaga ona spełnić wymogi dyrektyw NIS2 i DORA. Dla banków jest to narzędzie pomocne do tego, aby na bazie przeanalizowanych danych móc proaktywnie odpowiadać na potencjalne ataki, które mogą się wydarzyć w przyszłości.”
Czytaj także: SafeBank 2024 o wyzwaniach bezpieczeństwa gospodarki cyfrowej
Cyberbezpieczeństwo: SOCRadar nie tylko dla banków
Jak dodał – to narzędzie pozwala bankowi być o jeden krok przed przestępcami.
Bank ma czas na dokonanie takich zmian w procesach wewnętrznych, które zabezpieczą go przed potencjalnym atakiem.
To globalne rozwiązanie jest dostępne w ponad 110 krajach i działa u ponad 35 000 klientów.
Z SOCRadar korzystają nie tylko banki, ale także firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną, firmy z sektora infrastruktury krytycznej, instytucje państwowe oraz wszystkie firmy, dla których szczególnie ważna jest ochrona marki.
SOCRadar może być też przydatny dla różnego rodzaju agencji odpowiadających za bezpieczeństwo państwa.
„Dążymy do nawiązania takiej współpracy z odpowiednimi organami państwa polskiego. SOCRadar może wspomagać służby wywiadowcze państwa, ostrzegać przed różnymi cyber zagrożeniami nie tylko ze strony zwykłych hakerów, ale także przed wrogimi działaniami ze strony innych państw” – podsumował Bartosz Galoch.