Jak się sprawdził Biznesmax?
BGK poprzez gwarancje Biznesmax wspierał rozwój innowacyjnych i efektywnych ekologicznie przedsiębiorstw oraz zwiększał potencjał innowacyjności w sektorze MŚP.
Jak wynika z raportu Departamentu Badań i Analiz w BGK, blisko 2/3 przedsiębiorców deklaruje, że bez gwarancji Biznesmax nie uzyskaliby kredytu lub uzyskaliby go na gorszych warunkach.
Ponad 3 tysiące mikro-, małych i średnich firm uzyskało dostęp do finansowania o skumulowanej wartości niemal 12,3 mld zł, napisano w informacji prasowej BGK.
„Poprzez raport dotyczący programu Biznesmax, między innymi oceniamy skuteczność gwarancji kredytowych wdrażanych we współpracy z sektorem bankowym. Wsłuchujemy się także w głos przedsiębiorców, którzy wypełniają ankiety, aby dostosowywać ofertę do ich potrzeb. Jak wynika z badań, Biznesmax to program, po który firmy sięgały szczególnie chętnie wtedy, kiedy podejmowały inwestycje innowacyjne, korzystne dla środowiska. Mimo, że program Biznesmax wygasł, na jego miejsce wprowadziliśmy dwie nowe gwarancje tj. gwarancję Biznesmax Plus i gwarancję Ekomax – powiedział Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.
Biznesmax i inwestycje
64 proc. odbiorców gwarancji Biznesmax w ciągu roku przed badaniem podjęło się realizacji inwestycji, a blisko co druga inwestycja była korzystna dla środowiska. Inwestują nie tylko odbiorcy kredytów inwestycyjnych, ale także i płynnościowych.
Niemal dwie trzecie kredytobiorców, którzy pozyskali kredyt obrotowy i płynnościowy z gwarancją Biznesmax dokonało inwestycji, która jak przyznają ci przedsiębiorcy, w większości przypadków byłaby niemożliwa, gdyby nie wsparcie gwarancyjne BGK.
Co istotne, w ostatnim roku prawie połowa inwestycji realizowanych przez odbiorców gwarancji Biznesmax miała charakter proekologiczny.
O tym, że gwarancja Biznesmax jest odpowiednim produktem dla firm wdrażających rozwiązania proekologiczne, przekonanych jest 91 proc. doradców bankowych, którzy obsługują ten produkt w bankach kredytujących.
Główny ekonomista BGK o Biznesmax
„Podstawowym celem, który od początku realizowały gwarancje Biznesmax było wspieranie rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw oraz zwiększenie potencjału innowacyjności w sektorze MŚP, w tym z uwzględnieniem efektywności ekologicznej” – napisał we wstępie do raportu Mateusz Walewski, Główny Ekonomista, Dyrektor Departamentu Badań i Analiz BGK.
„Zaburzenia wywołane pandemią COVID-19, a następnie wojną w Ukrainie spowodowały, że listę celów stawianych przed programem gwarancji Biznesmax uzupełniono o te dotyczące wspierania płynności finansowej firm innowacyjnych i efektywnych ekologicznie. Równolegle zmodyfikowano również warunki, na jakich udzielane były gwarancje
Nasze analizy potwierdzają, że gwarancje Biznesmax odegrały istotną rolę w procesie pozyskiwania finansowania zewnętrznego na działalność rozwojową i inwestycyjną przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w Polsce. Kolejne już badanie dowodzi, że beneficjenci gwarancji Biznesmax, niezależnie od typu finansowania pozyskanego z gwarancją, osiągają znacznie lepsze wyniki niż ogół MŚP. Znacząco częściej dokonują inwestycji, w tym zwłaszcza tych o charakterze innowacyjnym.
Potwierdza to, że gwarancje Biznesmax spełniły swoje podstawowe założenie. Gwarancje okazały się szczególnie ważne w trudnych czasach, kiedy dostęp do finansowania zewnętrznego, zwłaszcza w przypadku niestandardowych inwestycji, był ograniczony” – podkreśla w raporcie Mateusz Walewski.