Jak przedsiębiorca może zadbać o rozwój firmy
– Często głównym celem osób prowadzących swoje firmy jest ciągły rozwój. Jest to zrozumiałe. Niestety przeważnie skupiają się oni wyłącznie na pozyskiwaniu dochodów, nie dbając o inne czynniki, takie jak np. podnoszenie jakości oraz poszerzanie oferty. Co więcej, przy wydłużających się terminach płatności – czasami nawet do 90 dni – przedsiębiorcy powinni zabezpieczać środki, które pozwolą im na spłatę swoich zobowiązań wobec kontrahentów – podkreśla Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
Na co warto więc zwrócić uwagę podczas prowadzenia biznesu?
- Każdy element się liczy. Ważną kwestią funkcjonowania dochodowego biznesu jest element ludzki i sprawne zarządzanie organizacją. Dzięki odpowiedniemu podziałowi zadań w zespole przedsiębiorca unika zajmowania się zbyt wieloma rzeczami naraz, zyskuje więcej czasu, który może poświęcić na najważniejsze kwestie, np. szukanie nowych możliwości rozwoju dla swojej działalności.
- Innowacje to jest to! Często bywa tak, że klienci nie do końca potrafią sprecyzować swoje oczekiwania względem towaru lub usługi. Dlatego warto wyjść im naprzeciw i zaproponować nowe rozwiązania, które będą nowocześniejszą, lepszą alternatywą.
- Skrupulatne planowanie. Jest ono bardzo ważne w każdym biznesie. Spisanie zadań i określenie, kiedy powinny zostać wypracowane, zbliża przedsiębiorców do ich realizacji oraz pozwala zoptymalizować czas pracy. Planowanie umożliwia zarówno zaprojektowanie rozwiązań, jak i ich wnikliwą analizę. Zmienia nie tylko sposób podejścia do bieżących wyników, ale przede wszystkim organizację czasu;
- Płynność finansowa. Obecnie, gdy znaczna część należności spływa po terminie, przedsiębiorstwa nieustannie zagrożone są jej utratą. Problem z otrzymywaniem zapłaty za sprzedane wyroby czy wykonane usługi na czas ma ponad 63% firm – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Utrata płynności finansowej to spore zagrożenie dla firm. W skrajnej sytuacji może ona doprowadzić nawet do upadłości. Nieotrzymywanie należności w terminie powoduje, że niemożliwym staje się opłacenie innych zobowiązań. Prowadząc przemyślaną politykę zarządzania należnościami można skutecznie zminimalizować ryzyko utraty bezpieczeństwa finansowego organizacji.
– Najlepszym sposobem na zapewnienie płynności finansowej – 61,3% wskazań w naszym badaniu – jest sprawnie działający dział księgowy monitorujący i pilnujący zaległości. Ponad połowa przedsiębiorców wskazuje, że jednym z głównych sposobów zabezpieczania się przed niewypłacalnymi firmami jest weryfikację klienta w KRD lub BIG przed podpisaniem umowy. Pamiętajmy, że na sukces danej organizacji składa się wiele czynników. Podstawowym i najważniejszym elementem jest kondycja ekonomiczna. Ona z kolei uwarunkowana jest ilością środków pieniężnych posiadanych przez firmę. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z outsourcingu w tym zakresie, a mianowicie z firmy faktoringowej, która zapewni nam wsparcie finansowe oraz usprawni zarządzanie należnościami – podsumowuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
Źródło: Bibby Financial Services