Jak możliwość budowania domów do 70 m2 bez pozwolenia na budowę wpłynie na rynek nieruchomości?

Jak możliwość budowania domów do 70 m2 bez pozwolenia na budowę wpłynie na rynek nieruchomości?
Jarosław Krawczyk, Otodom
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nadal czekamy na ostateczny kształt nowelizacji ustawy, która ma zapewnić możliwość budowania nieruchomości mieszkaniowych do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, dlatego na ten moment możemy jedynie przypuszczać, co ten zapis będzie oznaczał dla konsumentów, pisze w komentarzu dla aleBank.pl. Jarosław Krawczyk, PR Lead Otodom.

Z jednej strony może to skutkować znacznym skróceniem formalności dla chętnych, nawet o kilka miesięcy, a także spore oszczędności, ponieważ taka inwestycja nie będzie wymagała chociażby kierownika budowy.

Pojawia się ryzyko chaosu wśród zabudowy polskich miast i wsi

Istnieje jednak ryzyko, że brak nadzoru ze strony kierownika budowy i duże uproszczenie formalności mogą mieć negatywny wpływ na jakość takich budynków.

Czytaj także: Możliwość budowy domów do 70 m2 bez zezwolenia coraz bliżej

Natomiast  aktywiści podnoszą, że pojawia się ryzyko chaosu wśród zabudowy polskich miast i wsi.

Rząd zapowiedział regulacje, które zakładałyby, ograniczenie możliwości stawiania takich domów wyłącznie do jednego na tysiąc metrów kwadratowych, co mogłoby być odpowiedzią na zarzuty ze strony aktywistów miejskich i ekspertów zagospodarowania przestrzennego.

Obecnie w serwisie Otodom niecałe 4 proc. spośród wszystkich ofert domów dotyczy nieruchomości do 70 m2, ale w związku z planami zawartymi w Polskim Ładzie, przewidujemy stopniowy wzrost liczby ogłoszeń. Prognozujemy, że ułatwienia związane z budową zachęcą konsumentów do inwestowania w taką nieruchomość.

Czytaj także: Polski Ład podbije ceny nieruchomości?

Należy również podkreślić, że w związku z dynamiczną sytuacją pandemiczną nadal coraz więcej Polaków decyduje się spędzić wakacje w kraju, a co za tym idzie często poszukuje możliwości zakupu domu rekreacyjnego, stąd ułatwienia w ich budowie również mogą zdynamizować ten segment.

Prognozujemy, że ułatwienia związane z budową zachęcą konsumentów do inwestowania

Obecnie ceny nieruchomości do 70 mkw. w naszym serwisie wahają się od 30 tys. złotych w przypadku domów letniskowych, do nawet 2 mln za dom w Warszawie i okolicach.

Czytaj także: Co podbija ceny domów jednorodzinnych?