Autor: Otodom

kredyty, młodzi podpisujący umowę
Nieruchomości

Jak Otodom i BIK mogą pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego?

Program Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć już w lipcu 2023 r. Oznacza to, że w wakacje może zostać uruchomiony system dopłat do kredytu na zakup pierwszego własnego „M” oraz tzw. konto mieszkaniowe, czyli pomoc w oszczędzaniu na taki zakup. Złagodzenie warunków oceny zdolności kredytowej w lutym br. sprawiło, że spora grupa Polaków znów może wrócić do planów zakupu mieszkania. Rynek powoli się odbija, dlatego usługa wsparcia klientów w ocenie swojej zdolności kredytowej i uzyskaniu kredytu, które dzięki współpracy z BIK rozwija właśnie Otodom, to bardzo ważna inicjatywa, czytamy w komunikacie prasowym Firm.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kobieta trzymająca umowę najmu mieszkania i pieniądze
Nieruchomości | Raporty

Kto, kiedy i na jakich warunkach decyduje się na najem w Polsce?

Nie tylko bezdzietne pary, ale też rodziny z dziećmi – i to często starszymi. Zarówno ci o niższych zarobkach, jak i z dochodem rozporządzalnym na osobę nawet w wysokości ponad 7 tys. złotych. Stosunkowo niewielu wśród nich studentów i singli. Kim są najemcy w Polsce? Ich obraz jest nieco inny, niż mogłoby się wydawać. Najnowszy raport Otodom i Polityki Insight pokazuje, jak wygląda polski rynek najmu i dlaczego w ogóle decydujemy się wynajmować mieszkania. Jeśli do tego dodać ogromne zapotrzebowanie na lokale na wynajem po inwazji Rosji na Ukrainę, okazuje się, że na rynku najmu wiele się dzieje.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknot 50 zł na kaloryferze
Nieruchomości

Polacy teraz szukają mieszkań z ogrzewaniem miejskim, a nie gazowym

Od stycznia 2022 roku ceny energii dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wzrosły średnio o 24%, wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki – a to na pewno jeszcze nie koniec. Eksperci przewidują, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Dane Otodom pokazują, że Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na rodzaj ogrzewania w poszukiwanych mieszkaniach, a lokatorzy nieruchomości z ogrzewaniem gazowym szukają tańszych alternatyw.

CZYTAJ WIĘCEJ
modele budynków na tle wektorów w górę
Nieruchomości

Zaczyna brakować mieszkań na wynajem, ceny najmu mogą skokowo wzrosnąć

Na początku marca liczba wyświetleń ogłoszeń dotyczących mieszkań i pokoi na wynajem w Polsce zwiększyła się aż o 166 procent na portalu Otodom i o 114 proc. na OLX, w porównaniu do ostatniego tygodnia lutego 2022 roku. Mieszkania już znikają z rynku – w serwisie Otodom ubyło 19% ogłoszeń, a w OLX – 27%. Sytuacja ma związek z napływem fali uchodźców z Ukrainy, informują Portale.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna trzymający klucze do mieszkania i dokumenty
Nieruchomości

Wynajem mieszkań w Polsce: rynek rośnie, ale nadal jesteśmy w ogonie UE pod tym względem

Polacy nie są przyzwyczajeni do wynajmowania mieszkań, a polski rynek najmu nadal jest jednym z najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Według danych z najnowszego Kwartalnika mieszkaniowego Otodom i Polityki Insight, jedynie ok. 4 proc. osób mieszka w wynajętych lokalach. Jest to ponad pięciokrotnie mniej niż średnia unijna, która wynosi 21 proc. i ponad dziesięciokrotnie mniej niż w Niemczech (41 proc.), które pod tym względem są liderem w UE. Jednocześnie 44 proc. Polaków uważa, że płacenie za wynajem jest nieopłacalne i woli wziąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Mimo to, raport unaocznia, że rynek najmu w Polsce rośnie i profesjonalizuje się.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów | Nieruchomości

Jak możliwość budowania domów do 70 m2 bez pozwolenia na budowę wpłynie na rynek nieruchomości?

Nadal czekamy na ostateczny kształt nowelizacji ustawy, która ma zapewnić możliwość budowania nieruchomości mieszkaniowych do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, dlatego na ten moment możemy jedynie przypuszczać, co ten zapis będzie oznaczał dla konsumentów, pisze w komentarzu dla aleBank.pl. Jarosław Krawczyk, PR Lead Otodom.

CZYTAJ WIĘCEJ
Białystok
Nieruchomości

Ranking Dzielnic Otodom 2020: Białystok najtańszym, Warszawa najdroższym miastem Polski

Mając ograniczony budżet, szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce?

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1