
Dużych spadków cen mieszkań nie będzie mimo spadku sprzedaży przez deweloperów?
Eksperci Otodom i ekonomiści mBanku twierdzą, że spektakularnych obniżek cen nieruchomości nie będzie w 2023 roku.
Eksperci Otodom i ekonomiści mBanku twierdzą, że spektakularnych obniżek cen nieruchomości nie będzie w 2023 roku.
Mimo że sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym wciąż utrzymuje się na tym samym poziomie, deweloperzy uzupełniają ofertę. Na 7 największych rynkach wprowadzili w listopadzie do sprzedaży 4,3 tys. nowych lokali, wynika z danych Otodom Analytics. Co ważne, nowe inwestycje wprowadzane są w cenach zbliżonych do tych sprzed miesiąca.
Eksperci Otodom oraz Notus Finanse przygotowali dla aleBank.pl i jego czytelników kilka podpowiedzi dla osób, które posiadają już kredyty mieszkaniowe i mają problemy z ich spłatą. Przedstawia je Paweł Onych, Head of Mortgages, Otodom.
Na sześciu największych rynkach w Polsce, oferta mieszkań od deweloperów wzrosła w maju 2022 r. o 21% w porównaniu do maja zeszłego roku. Jednocześnie zauważalny jest spadek zainteresowania nowymi mieszkaniami, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zahamowania wzrostów cen.
Nie tylko bezdzietne pary, ale też rodziny z dziećmi – i to często starszymi. Zarówno ci o niższych zarobkach, jak i z dochodem rozporządzalnym na osobę nawet w wysokości ponad 7 tys. złotych. Stosunkowo niewielu wśród nich studentów i singli. Kim są najemcy w Polsce? Ich obraz jest nieco inny, niż mogłoby się wydawać. Najnowszy raport Otodom i Polityki Insight pokazuje, jak wygląda polski rynek najmu i dlaczego w ogóle decydujemy się wynajmować mieszkania. Jeśli do tego dodać ogromne zapotrzebowanie na lokale na wynajem po inwazji Rosji na Ukrainę, okazuje się, że na rynku najmu wiele się dzieje.
Liczba aktywnych ogłoszeń w serwisie Otodom dotyczących wynajmu mieszkań i pokoi zmalała aż o 57 proc. w porównaniu z tygodniem przed atakiem Rosji na Ukrainę.
Od stycznia 2022 roku ceny energii dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wzrosły średnio o 24%, wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki – a to na pewno jeszcze nie koniec. Eksperci przewidują, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Dane Otodom pokazują, że Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na rodzaj ogrzewania w poszukiwanych mieszkaniach, a lokatorzy nieruchomości z ogrzewaniem gazowym szukają tańszych alternatyw.
Na początku marca liczba wyświetleń ogłoszeń dotyczących mieszkań i pokoi na wynajem w Polsce zwiększyła się aż o 166 procent na portalu Otodom i o 114 proc. na OLX, w porównaniu do ostatniego tygodnia lutego 2022 roku. Mieszkania już znikają z rynku – w serwisie Otodom ubyło 19% ogłoszeń, a w OLX – 27%. Sytuacja ma związek z napływem fali uchodźców z Ukrainy, informują Portale.
Serwis OLX wprowadza możliwość pomagania uchodźcom z Ukrainy. „Dla Ukrainy” to wspólna inicjatywa OLX, Otodom i obido. Dodawanie ogłoszeń na portalu jest darmowe, poinformowała Grupa.
Polacy nie są przyzwyczajeni do wynajmowania mieszkań, a polski rynek najmu nadal jest jednym z najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Według danych z najnowszego Kwartalnika mieszkaniowego Otodom i Polityki Insight, jedynie ok. 4 proc. osób mieszka w wynajętych lokalach. Jest to ponad pięciokrotnie mniej niż średnia unijna, która wynosi 21 proc. i ponad dziesięciokrotnie mniej niż w Niemczech (41 proc.), które pod tym względem są liderem w UE. Jednocześnie 44 proc. Polaków uważa, że płacenie za wynajem jest nieopłacalne i woli wziąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Mimo to, raport unaocznia, że rynek najmu w Polsce rośnie i profesjonalizuje się.
Takiego wzrostu cen nie było od lat ‒ stawka ofertowa za wynajęcie kawalerki w Szczecinie jest o 27% wyższa niż przed rokiem. Wzrost cen dotyczy również mieszkań o większych metrażach – w Warszawie najem mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. kosztuje prawie 4,7 tys. złotych, o ponad 600 zł więcej niż roku temu, wynika z danych Otodom.
Aż jedna trzecia Polaków w czasie pandemii zmieniła mieszkanie, zamierza je zmienić lub aktywnie go poszukuje – wynika z badania Otodom „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków”[1].
Nadal czekamy na ostateczny kształt nowelizacji ustawy, która ma zapewnić możliwość budowania nieruchomości mieszkaniowych do 70 m2 bez pozwolenia na budowę, dlatego na ten moment możemy jedynie przypuszczać, co ten zapis będzie oznaczał dla konsumentów, pisze w komentarzu dla aleBank.pl. Jarosław Krawczyk, PR Lead Otodom.
Mając ograniczony budżet, szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce?