Jak może się zmienić rynek ubezpieczeniowy, jeśli Aviva opuści Polskę?

Jak może się zmienić rynek ubezpieczeniowy, jeśli Aviva opuści Polskę?
Źródło: Aviva
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niedawno dowiedzieliśmy się, że kolejny zakład ubezpieczeń może opuścić Polskę. Eksperci Ubea.pl piszą co dla rynku oznaczać będzię mniejsza liczba instytucji ubezpieczeniowych.

Wszystko wskazuje na to, że niedawne wyjście Grupy AXA z Polski nie będzie ostatnim tego typu wydarzeniem. Warto przypomnieć, że francuski ubezpieczyciel niedawno sfinalizował sprzedaż swoich spółek w krajach Europy Środkowej (Polsce, Czechach oraz na Słowacji). Dzięki zakupowi polskich biznesów AXA swoją rynkową pozycję wzmocniła UNIQA.

Tę transakcję na portalu aleBank.pl już opisywali eksperci porównywarki Ubea.pl. Wydaje się jednak, że nie będzie ona ostatnim wyjściem ubezpieczyciela z krajowego rynku w latach 2020 – 2021.

Niedawno renomowana agencja informacyjna Bloomberg opublikowała doniesienia mówiące o tym, że Aviva chce sprzedać swoje polskie spółki ubezpieczeniowe.

Wśród grona firm zainteresowanych polskimi spółkami Aviva wymienia się m.in. Allianz, Generali, Nationale Nederlanden oraz rynkowego lidera, czyli Grupę PZU

Ostateczne decyzje w sprawie wyjścia Avivy z Polski jeszcze nie zapadły. Tym niemniej, eksperci Ubea.pl postanowili przyjrzeć się okolicznościom i skutkom możliwej transakcji.

Od czego Aviva uzależnia swoją decyzję o wyjściu?

Źródła agencji Bloomberg sugerują, że brytyjski ubezpieczyciel bada obecnie możliwe warianty postępowania i sprawdza kwotę, którą mógłby uzyskać za swój polski biznes. W razie zbyt niskich ofert Aviva może jeszcze pozostać w naszym kraju przez pewien czas.

Bloomberg podaje jednak również, że opisywana transakcja mogłaby rozpocząć się już w I kw. 2021 roku. Wśród grona firm zainteresowanych polskimi spółkami Aviva wymienia się m.in. Allianz, Generali, Nationale Nederlanden oraz rynkowego lidera, czyli Grupę PZU.

‒ A zatem ewentualna transakcja będzie prawdopodobnie skutkowała wzmocnieniem jednego z obecnych konkurentów Avivy ‒ mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Czytaj także: Aviva w Polsce na sprzedaż? Kolejne doniesienia na ten temat, „cena może sięgnąć 1,5 mld euro”

Jaki jest udział Avivy w polskim rynku ubezpieczeniowym?

W kontekście informacji na temat możliwego przejęcia działalności Avivy warto sprawdzić, która z wymienionych wcześniej firm ubezpieczeniowych najbardziej zyskałaby na tej transakcji. Bardzo użyteczne okazuje się pod tym względem dane Komisji Nadzoru Finansowego z I kw. oraz II kw. 2020 roku.

Wskazują one, że kolejność krajowych ubezpieczycieli pod względem przypisu składki brutto w dziale II wyglądała następująco:

PZU SA – 30,26% składki przypisanej brutto polis majątkowych i pozostałych ubezpieczeń osobowych

STU ERGO HESTIA SA – 14,92%

TUiR WARTA S.A. – 14,76%

AXA UBEZPIECZENIA TUiR S.A. – 4,61%

COMPENSA TU S.A. Vienna Insurance Group – 4,37%

TUiR ALLIANZ POLSKA S.A. – 4,17%

GENERALI T.U. S.A. – 4,04%

INTERRISK TU S.A. Vienna Insurance Group – 3,04%

UNIQA TU S.A. – 2,88%

LINK4 TU S.A. – 2,52%

WIENER TU S.A. Vienna Insurance Group – 2,13%

TUW TUW – 1,38%

PTR S.A. – 1,27%

AVIVA TU OGÓLNYCH S.A. – 1,14%.

Powyższe dane potwierdzają, że Aviva TU Ogólnych S.A. zdecydowanie nie jest potentatem na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych polis osobowych.

Przejęcie tej spółki w przypadku działu II najbardziej mogłoby wzmocnić TUiR Allianz Polska oraz Generali TU, czyli spółki o bardzo podobnym udziale rynkowym.

‒ Bierzemy pod uwagę oczywiście tylko te firmy, których nazwy padają w doniesieniach Bloomberga ‒ podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Prezes Avivy w Polsce: decyzja o sprzedaży polskiej części firmy jeszcze nie jest podjęta

Aviva stawiała na ubezpieczenia na życie

Grupa Aviva konkuruje również w ubezpieczeniowym dziale I (polisy na życie). Warto zatem sprawdzić, jak tutaj wyglądałyby konsekwencje przejęcia jej działalności przez konkurentów.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego z pierwszej połowy 2020 roku ranking ubezpieczeniowych liderów na rynku polis życiowych wyglądał następująco pod względem przypisu składki brutto:

PZU ŻYCIE SA – 42,39% składki przypisanej brutto ubezpieczeń na życie

AVIVA TUnŻ S.A. – 9,41%

NATIONALE-NEDERLANDEN TUnŻ S.A. – 7,85%

TUnŻ WARTA S.A. – 4,64%

COMPENSA TU na ŻYCIE S.A. Vienna Insurance Group – 4,55%

GENERALI ŻYCIE T.U. S.A. – 4,44%

METLIFE TUnŻiR S.A. – 3,90%

AXA ŻYCIE TU S.A. – 3,46%

TU ALLIANZ ŻYCIE POLSKA S.A. – 3,01%

TU na ŻYCIE EUROPA S.A. – 2,48%.

Powyższe dane potwierdzają, że w przypadku rynku ubezpieczeń na życie Aviva jest o wiele ważniejszym graczem. Przejęcie spółki AVIVA TUnŻ ze względów czysto finansowych byłoby najłatwiejsze dla PZU Życie.

‒ W rezultacie krajowy lider osiągnąłby udział w łącznym przypisie składki brutto na poziomie ponad 50% ‒ dodaje Andrzej Prajsnar.

Czytaj także: Kolejne pogłoski o sprzedaży Avivy w Polsce

Exodus ubezpieczycieli odbije się na konkurencyjności

W ramach podsumowania eksperci porównywarki Ubea.pl zwracają uwagę, że ewentualne wyjście firmy Aviva z polskiego rynku polis mogłoby skutkować spadkiem jego konkurencyjności i zubożeniem oferty.

W tym kontekście warto obliczyć wskaźnik Herfindahla-Hirschmana (HHI), który pokazuje poziom koncentracji rynku.

Obliczenia ekspertów Ubea.pl uwzględniające udział w składce przypisanej brutto wskazują, że wspomniany wskaźnik w pierwszej połowie 2020 roku wynosił:

– dział I (ubezpieczenia na życie) – HHI równy 2073;

– dział II (pozostałe ubezpieczenia osobowe i ubezpieczenia majątkowe) – HHI równy 1470.

Wyjście firmy Aviva z polskiego rynku polis mogłoby skutkować spadkiem jego konkurencyjności i zubożeniem oferty

Poziom koncentracji rynku wygląda bardziej niepokojąco w przypadku ubezpieczeniowego działu I. Wartość wskaźnika HHI większa niż 1800 sygnalizuje bowiem bardzo dużą koncentrację rynku.

Historyczne poziomy indeksu HHI w dziale I bywały już znacznie wyższe (np. w 1995 r. ‒ 7673, a w 2000 r. ‒ 3373).

‒ Warto jednak pamiętać, że przez długi czas mieliśmy do czynienia ze stabilizacją wspomnianego wskaźnika i znaczenia rynkowych liderów.

Przejęcie dużego gracza, jakim jest AVIVA TUnŻ S.A. może zmienić dotychczasowy trend ‒ podsumowuje Paweł Kuczyński.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Źródło: aleBank.pl