Jak kupić swoje pierwsze mieszkanie?
– Single dużą wagę przywiązują do lokalizacji – mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. – Nieruchomość powinna być dobrze umiejscowiona w relacji do miejsca pracy czy nauki, młoda osoba rzadko godzi się na długie dojazdy każdego dnia. Warto zwrócić uwagę na to, by w okolicy były restauracje, kawiarnie i tereny rekreacyjne.
Jak duże mieszkanie wybrać?
Choć na dzień zakupu mieszkania może się wydawać, że 23 mkw. z aneksem kuchennym wystarczy, to warto wziąć pod uwagę fakt, że wraz z upływającym czasem potrzeby i oczekiwania większości osób rosną, nie maleje też ilość zgromadzonych przedmiotów i sprzętów, które trzeba gdzieś pomieścić. O ile finanse na to pozwalają, warto więc kupić lokal odrobinę większy od aktualnie szacowanych potrzeb, podniesie to na pewno komfort życia i pozwoli dłużej mieszkać w tym samym lokalu.
Coraz więcej młodych ludzi docenia możliwość odgrodzenia części nocnej mieszkania od dziennej, ale nie każdego stać na zakup lokalu dwupokojowego. Można to jednak zrobić także w kawalerce lub mieszkaniu typu studio. Przy odpowiednim kształcie mieszkania, można łóżko oddzielić np. szafą czy regałem na książki, dzięki czemu zyskamy niewielką sypialnię. Nie musi to być prawdziwa sypialnia z izolacją dźwięku od reszty mieszkania, chodzi o wyraźną separację dziennej i nocnej części nieruchomości. Wydzielając dodatkowo aneks kuchenny stolikiem barowym (singiel rzadko potrzebuje przestronnej kuchni) otrzymamy z kawalerki w pełni funkcjonalne mieszkanie z osobną sypialnią i kuchnią.
Pomysłem oszczędzającym miejsce są meble łączące wiele zastosowań np. funkcję kanapy i biurka, lub łóżko składane do szafy. Jest to dobry pomysł w mieszkaniach mniejszych, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Świetnie sprawdzą się tam też wszelkiej maści modułowe regały, które można formować według potrzeb, a nie zajmują dużo miejsca. Jednocześnie blat do pracy może być też blatem do jedzenia i nie trzeba ustawiać biurka czy dużego stołu.
W niewielkim mieszkaniu istotne jest utrzymanie porządku, bo niestety, każdy bałagan od razu rzuca się w oczy. Kluczowa będzie duża liczba miejsc do przechowywania przedmiotów. Świetnie sprawdzają się szuflady, które pozwalają schować wiele rzeczy z widoku i uporządkować je. Kupując łóżko czy sofę zwróćmy uwagę na to, by mebel zawierał jak największą skrzynię, by wykorzystać przestrzeń pod posłaniem. Można tam trzymać nie tylko pościel, ale i zimowe kurtki, czy inne rzadziej używane rzeczy.
Ceny spadają wraz z atrakcyjnością położenia
Nie każdego stać na mieszkanie w centrum miasta, a ceny spadają wraz z atrakcyjnością położenia nieruchomości. Na peryferiach można kupić mieszkanie dwa razy tańsze niż w atrakcyjnej części śródmieścia. Pytanie tylko, czy singlowi będzie się dobrze w takim miejscu mieszkać? – komentuje ekspert.
Źródło: MarketNews24