Jak kolejna obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na banki?
„Krótkoterminowym czynnikiem ryzyka dla sektora bankowego w naszym przekonaniu pozostaje obniżka stóp procentowych. Uważamy jednak za mało prawdopodobne obniżenie stopy referencyjnej poniżej zera. Dlatego też – o ile obniżka stóp byłaby negatywną informacją dla sektora – wpływ cięcia o 10 pb na wyniki banków byłby jednak ograniczony” – ocenił Fidelus.
„Tą wypowiedź warto też brać pod uwagę w kontekście ostatnich interwencji NBP na rynku walutowym” – dodał.
Prezes NBP: możliwe dalsze obniżenie stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego” ocenił, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji.
Poinformował jednak, że w pierwszym kwartale 2021 roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Dodał, że w NBP prowadzone są „odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia”.
Czytaj także: Prezes NBP: w I kwartale 2021 roku możliwe jest obniżenie stóp procentowych >>>
Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.
Obniżki stóp obniżyły w wynik odsetkowy, główną linię dochodową krajowych banków. Marża odsetkowa netto spadła w październiku 2020 roku do 2,32 proc. z 2,63 proc. na początku 2020 roku.
Zysk sektora na koniec października 2020 roku wyniósł 6,7 mld zł, czyli był ponad 47 proc. niższy niż rok wcześniej.