Jak KIR wspomaga firmy w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju?
Portfolio usług KIR wspomaga cyfryzację nie tylko sektora bankowego i szerzej finansowego, ale także przedsiębiorstw z różnych sektorów.
„W ten sposób pomagamy firmom w osiąganiu także celów zrównoważonego rozwoju” – powiedział Wojciech Pantkowski.
Korzystanie z narzędzi i usług cyfrowych przede wszystkim ogranicza zużycie papieru i energii przez firmy przyczyniając się do obniżenia kosztów działania przedsiębiorstw i redukcji śladu węglowego.
KIR wspiera mniejsze firmy
Wojciech Pantkowski zaznaczył, że większe firmy lepiej radzą sobie z transformacją cyfrową.
„Dlatego w KIR koncentrujemy się również na średnich i mniejszych firmach działając nie tylko w dużych miastach, ale także w lokalnych ośrodkach, gdzie wiedza i doświadczenie wynikające z kompetencji ESG jest mniejsze” – powiedział.
KIR wykorzystując swoje kompetencje i oferując swoje produkty pełni rolę edukacyjną wobec mniejszych firm i wspiera je w dążeniu do spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju.
Pytany o konkretne produkty i usługi, które mogą wspierać przedsiębiorców w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju Wojciech Pantkowski odpowiedział:
„Na pewno to jest kwestia identyfikacji cyfrowej klientów, czyli potwierdzania tożsamości To są podpisy elektroniczne, które pozwalają odejść od papierowego obiegu dokumentów, od czasochłonnych i kosztochłonnych procedur. To jest technologia blockchain, także archiwizacja w postaci Trwałego Nośnika”.
Rozwiązania cyfrowe pomagają w realizacji celów ESG
Na pytanie, czy głównym problemem z punktu widzenia KIR w upowszechnianiu rozwiązań cyfrowych jest wiedza przedsiębiorców, czy też obowiązujące przepisy lub brak odpowiednich regulacji Wojciech Pantkowski odpowiedział:
„Według mnie główną barierą są kwestie edukacji i niska wśród przedsiębiorców świadomość zalet narzędzi cyfrowych. Także pewne obawy dotyczące ich wdrażania”.
W jego opinii nie ma blokad prawnych dotyczących wdrażania produktów i usług cyfrowych.
Firmom, które szeroko korzystają z rozwiązań cyfrowych, także tych oferowanych przez KIR, będzie łatwiej ubiegać się o kredyt.
Wynika to z faktu, że banki są zobowiązane do sprawdzania, jak wśród ich klientów są wdrażane cele zrównoważonego rozwoju. Tak samo inne większe firmy będą sprawdzać swoich kontrahentów pod kątem realizacji celów ESG.