Jak GFT wspiera banki w ograniczaniu śladu węglowego?
GFT od 35 lat wspiera banki na całym świecie – mówiła Monika Kania.
Firma już zrealizowała szereg projektów dotyczących zarządzania ryzykiem ESG, mitygowania tego typu ryzyk, raportowania niefinansowego, choć tematyka ta jest stosunkowo nowa dla banków.
Ekspertka mówiła o projekcie dla niemieckiego banku, w którym GFT pomogło klientowi dostosować się do bieżących regulacji. Firma faktycznie zbudowała centrum kompetencji ESG, w którym bank może wspierać klientów w drodze do zeroemisyjności. Pomocna w tym jest analiza danych.
„W przypadku tego banku chodziło o szeroką koncepcję. Budowę strategii wokół analizy, przetwarzania i wykorzystywania danych” – powiedziała Monika Kania.
Mówiąc o tym, co się dzieje w obszarze ESG w Niemczech – powiedziała: „Widzimy przede wszystkim, że inwestorzy i klienci nie tylko patrzą już na produkty, rentowność inwestycji, ale także bardzo mocno zwracają uwagę na aspekt społeczny i ekologiczny”.
Czytaj także: Bank Pocztowy planuje do 2026 roku zredukować emisję własną CO2 o 32%
Dane i analiza śladu węglowego
Podobny projekt GFT zrealizowało w USA. Tam również zbudowano centrum kompetencji dla klientów. Stworzono strategię wykorzystywania danych, jeżeli chodzi o analizę śladu węglowego i ryzyka ESG.
Jak stwierdziła Monika Kania – GFT wspierało banki w tworzeniu zielonych produktów. Na przykład dla banku w Hongkongu zrealizowano projekt dotyczący zielonych obligacji. W tym przypadku nie chodziło tylko o emisję obligacji. Bank uzyskał również możliwość badania wpływu takich obligacji na środowisko lokalne, na klientów banku.
Celem rozwiązań GFT jest wspieranie samych banków w budowie kompetencji ESG, ale także wzmacnianie ich przewagi konkurencyjnej przez ofertę produktową uwzględniającą zasady zrównoważonego rozwoju. Banki powinny wiedzieć jakie dane należy pobierać od klientów, jak je przetwarzać po to, aby móc oceniać ich zdolność kredytową, czy oceniać ich pod kątem emisyjności śladu węglowego.
Czytaj także: Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie z trzyletnią strategią na ograniczenie swojego śladu węglowego
Spełnianie kryteriów ESG i wycena rynkowa banków
Jak zauważyła ekspertka – kwestie śladu węglowego ważne są także dla inwestorów, którzy kupują akcje danego banku. Dla nich ważne jest odpowiednie raportowanie banków na temat spełniania przez nie kryteriów ESG.
Czynniki ESG wpływają nie tylko na efektywność biznesową banku, ale też na jego wycenę i przewagę konkurencyjną
Monika Kania podkreśliła, że zieloni klienci zielonego banku mogą prędzej liczyć na różnego rodzaju dotacje, czy też atrakcyjne finansowanie na swoje projekty związane z zeroemisyjnością.
Klienci zainteresowani realizacją celów ESG będą szukali banków, które najlepiej będą ich wspomagać w realizacji takiej strategii.
W jej opinii polskie banki także dostrzegają, że bez redukcji śladu węglowego w oferowanych przez siebie produktach, trudno będzie im zachować konkurencyjność.
Jak podkreśliła, GFT wspiera polskie banki w podnoszeniu ich innowacyjności, modernizacji ich systemów corowych, optymalizacji procesów po to, aby ich oferta była coraz szersza i lepiej dostosowana do potrzeb klientów, a także, aby banki były lepiej przygotowane na konkurencję ze strony niebankowych firm technologicznych oferujących usługi finansowe.