Jak decyzje RPP o obniżce stóp procentowych wpłyną w tym roku na wynik grupy Santander Bank Polska?

Jak decyzje RPP o obniżce stóp procentowych wpłyną w tym roku na wynik grupy Santander Bank Polska?
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Santander Bank Polska, na podstawie wykonanych przez siebie wyliczeń wskazuje, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżkach stóp procentowych łącznie o 140 pkt bazowych będą mieć negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek grupy banku w 2020 r. na poziomie od 635 do 700 mln zł, podał bank.
.@SantanderBankPL: decyzje #RPP o obniżkach stóp proc. łącznie o 140 pkt bazowych będą mieć negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek grupy banku w 2020 r. na poziomie od 635 do 700 mln zł #SantanderBank

Negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek Santander Bank Polska w 2020 roku wyniesienie od 525 do 575 mln zł. Dodatkowo, analogiczny negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek dla Santander Consumer Bank, będącego spółką zależną banku, wyniesie od 110 do 125 mln zł.

Czytaj także: RPP zaskoczyła rynek kolejną obniżką stóp procentowych, są już bliskie >>>

„W związku z powyższym, negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek Grupy w 2020 roku będzie na poziomie od 635 do 700 mln zł” – czytamy w komunikacie. 

„Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach, a jego rzeczywista skala będzie uzależniona od kształtu krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych i możliwych zmian bilansu” – czytamy także. 

Czytaj także: PKO BP: decyzje RPP i instytucji nadzoru obniżą zysk grupy o 850 – 900 mln zł w tym roku >>>

Zarówno podane wyliczenia jak i założenia mogą ulec zmianie, zaznaczono. 

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 209,48 mld zł na koniec 2019 r.

Źródło: ISBnews