Jak bezpiecznie płacić za granicą?

Jak bezpiecznie płacić za granicą?
Fot. stock.adobe.com/sebra
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grecja i Turcja - te dwa kraje są od lat najpopularniejszymi urlopowymi kierunkami wśród Polaków. Na dalszych miejscach znajduje się m.in. Malta, Chorwacja, Włochy. Coraz częściej wybieramy się także w najdalsze zakątki świata i odwiedzamy Kubę, Indie czy Japonię. Do każdego z tych wyjazdów należy się odpowiednio przygotować.

Na zagraniczny wyjazd najbezpieczniej zabrać gotówkę i karty płatnicze. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej umieścić je w hotelowym sejfie lub depozycie. Jednak przede wszystkim, zanim wyjedziemy, powinniśmy zapoznać się ze zwyczajami płatniczymi w danym kraju.

Co kraj, to finansowy obyczaj

Przed wyjazdem najlepiej wejść na stronę polakzagranica.msz.gov.pl i wpisać w wyszukiwarkę kraj, do którego planujemy wyjechać. W efekcie otrzymamy garść niezbędnych informacji m.in. o wysokości wymaganej kwoty upoważniającej do wjazdu na teren danego kraju czy respektowanych kartach. Oto przykłady z poradnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

Chorwacja. Waluta: kuna chorwacka

W poradniku, w kontekście finansów czytamy, że podróżując po krajach UE z gotówką w wysokości 10 000 euro lub większą albo równowartością tej kwoty w innej walucie należy ten fakt zgłosić celnikom. Poza tym „cudzoziemcy zobowiązani są do noszenia przy sobie ważnego dokumentu tożsamości i okazywania go na żądanie osób uprawnionych. Sankcją przepisaną za niemożliwość okazania dowodu lub paszportu na żądanie funkcjonariusza policji (lub innej uprawnionej osoby) jest kara pieniężna w wysokości od 500 do 3 000 HRK” – czytamy.

Cypr. Waluta: euro

Z poradnika MSZ dowiadujemy się, że na Cyprze jest bardzo dobrze rozwinięta sieć banków. Poza tym nie występują ograniczenia związane z pobieraniem waluty z bankomatów, „jednak najczęściej za takie transakcje naliczane są dodatkowe opłaty, które mogą być wyższe niż w innych krajach UE”. W punktach wymiany walut na Cyprze nie ma możliwości wymiany złotówek na inną walutę, dlatego euro należy kupić jeszcze w Polsce.

Grecja. Waluta: euro

Obecnie nie ma ostrzeżeń dla turystów, w kontekście wyjazdów do Grecji. Aktualnie w Grecji nie ma strajków, a kryzys z 2015 roku, który dotknął także turystów, został zażegnany. 
Ministerstwo podaje jedynie, że sklepy są czynne od poniedziałku do soboty. Oznacza to, że nie warto zostawiać zakupów pamiątek na ostatnią chwilę, gdy wylot mamy zaplanowany na poniedziałek rano.

Indie. Waluta: rupia indyjska

„Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów” – czytamy w poradniku MSZ. Poza tym ministerstwo informuje, że należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką. „Zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców jest sprawą bardzo trudną i wymagającą czasu oraz niejednokrotnie dodatkowych nakładów finansowych” – ostrzega ministerstwo.

Japonia. Waluta: jen

Osoby wybierające się do Japonii muszą z kolei liczyć się z kontrolą finansów na granicy. Chodzi o to, że celnicy mogą chcieć ocenić czy posiadane przez nas środki są w wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii. „Cudzoziemcy, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, mogą być posądzeni o przyjazd w celach zarobkowych i urzędnik imigracyjny może nie wyrazić zgody na ich wjazd i pobyt na terytorium Japonii” – przestrzega MSZ.

Kuba. Waluta: Peso kubańskie (CUP), 1 CUP = 100 centavo; Peso kubańskie wymienialne (CUC), 1 CUC = 100 centavos 

Na Kubie podejście do turystów różni się w zależności od tego, czy przyjeżdżają razem z wycieczką, czy indywidualnie. W tym drugim przypadku turyści powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Ten warunek spełniają osoby, które posiadają kartę kredytową VISA. 

Malta. Waluta: euro

W kontekście Malty ministerstwo alarmuje przede wszystkim, jak należy się zachować w przypadku kradzieży pieniędzy. Zgodnie z wytycznymi należy zadzwonić na numer alarmowy 112 oraz zgłosić kradzież na policji oraz jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. 

Maroko. Waluta: dirham

W przypadku wyjazdu do Maroka pieniądze można wymieniać po jednolitym kursie w bankach, kantorach i większych hotelach. Jednak ministerstwo uczula: „Banknoty muszą być w bardzo dobrym stanie, z nowych emisji (nie pomięte, bez stempli i odręcznych napisów), w przeciwnym razie pracownicy kantorów mogą odmówić ich przyjęcia. Marokańskie punkty wymiany walut nie przyjmują również amerykańskich dolarów starej emisji, które niekiedy można jeszcze spotkać w obiegu w Polsce. Odradza się dokonywanie wymiany u pokątnych handlarzy walutą, których spotkać można przed prawie każdym punktem wymiany”. 
Poza tym bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a także w ośrodkach turystycznych. Dobrze rozwinięta także sieć usług Western Union. „Czas oczekiwania na wypłatę od chwili wysłania pieniędzy z Polski wynosi ok. 3 godzin” – podaje MSZ.
W Maroku powszechne jest targowanie się w sklepach a nawet w restauracjach. Właśnie dlatego lepiej jest upewnić się co do ceny poszczególnych dań przed zamówieniem. 

Tajwan. Waluta: nowy dolar tajwański

W Tajwanie w użyciu są karty płatnicze takie jak VISA, Master Card, American Express. Poza tym jest dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Zgodnie z informatorem bankomaty znajdują się m.in. w całodobowych sklepach popularnych sieci sprzedaży detalicznej np. 7-eleven, Family Mart, OK Mart, Hi Life. Jednocześnie zalecana jest ostrożność związana z używaniem kart płatniczych.

Turcja. Waluta: lira turecka

Po przyjeździe do Turcji w punktach sprzedaży na przejściach granicznych, należy uiścić gotówką opłatę za wizę. Ta wynosi wysokości 30 dolarów, 25 euro lub 20 funtów brytyjskich Wizę można kupić także przed wyjazdem przez stronę evisa.gov.pl. W Turcji w wielu hotelach, sklepach i lokalach można płacić w euro i w dolarach. 

Jadąc na wakacje weź kartę płatniczą i gotówkę

Niezależnie od kraju na wyjazd należy zabrać dwie karty płatnicze – debetową i kredytową. Zdarza się bowiem, że wypożyczalnie samochodów nie akceptują kart debetowych, a oczekują karty kredytowej. Na rynku są także karty walutowe. – Użytkowanie karty nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wydanie karty i roczna opłata: 30 zł – informuje Kinga Wojciechowska-Rulka, ekspert ds. relacji z mediami z mBanku. Karta walutowa powiązana jest z rachunkiem walutowym, na który można łatwo przesłać pieniądze za pomocą naszego mKantoru (dostępny 24h-7 dni w tygodniu).

Posiadacze karty mogą wykupić także ofertę ubezpieczenia, assistance w banku lub skorzystać z usługi chargeback (daje prawo posiadaczowi karty do złożenia reklamacji w banku). Poza tym wymagane są niezbędne środki bezpieczeństwa, czyli chronienie kodów PIN oraz CVC/CVV. Jeśli kody zeskanuje niepowołana osoba, może wyczyścić zawartość naszego konta. Z kolei płacąc kartą online, należy korzystać z zaufanych stron WWW, serwisów płatniczych, a także oprogramowania. Nie należy logować się do banku z zagranicznych kafejek internetowych.
Ze względów bezpieczeństwa, na spacery i wycieczki lepiej nosić w portfelu jedną kartę, a pozostałe przechowywać np. hotelowym sejfie. Poza tym warto mieć zapisany numer do infolinii banku lub ogólnopolski numer do systemu zastrzegam.pl (+48 828 828 828). W momencie utraty – zgubienia lub kradzieży – karty płatniczej, należy ją szybko zastrzec.

Wyjeżdżając za granicę najlepiej zabrać także gotówkę. W Polsce, w zależności od kraju, warto kupić euro lub dolary. Następnie te waluty należy wymienić na miejscu np. w Turcji na lirę turecką, na Kubie na peso kubańskie. Warto także sprawdzić, jakie są koszty wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Na wyjeździe bowiem łatwo o nieprzewidziane koszty.