IX Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych

IX Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych
Fot. Bohdan Szafrański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Otwierając Kongres Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich zwrócił uwagę, że przed instytucjami finansowymi i klientami staną nowe wyzwania związane z Brexitem. Różne w zależności od tego jakie rozwiązania będą ostatecznie przyjęte w podpisanym porozumieniu. ZBP przygotowuje w związku z tym odpowiednie opracowanie dla banków. Przypomniał o kwestii systemu benchmarków na rynku naszym np. WIBOR i na rynku europejskim. Jego zdaniem potrzebna jest też budowa nowego systemu sprawozdawczości w Polsce. Martwi, że są zamykane kolejne platformy wymiany poglądów strony rządowej i przedstawicielstw przedsiębiorców. W naszym kraju nadal czekamy na uregulowania w zakresie bankowości hipotecznej i listów zastawnych. Czas by to zmienić.

Krzysztof Pietraszkiewicz: przed instytucjami finansowymi i klientami staną nowe wyzwania związane z Brexitem

Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego omówił Marcin Obroniecki, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Prace nad Strategią cały czas jeszcze trwają. Jak stwierdził, trzeba spojrzeć na stronę finansowania polskich przedsiębiorstw. W naszym regionie w porównaniu do modelu anglosaskiego w finansowaniu firm dominuje kredyt. Warto jednak by mocne były oba te systemy, czyli kredyty bankowe i inne formy finansowania. Głównym celem Programu jest wzrost dochodów mieszkańców naszego kraju oraz dywersyfikacja finansowania i obniżenie jego kosztów. Chodzi też o zwiększenie udziału oszczędności w gospodarce. Przedstawił rozważane zmiany regulacyjne. Na przykład możliwość składania prospektów emisyjnych w języku angielskim, jednolita licencja bankowa czy też w zakresie rozwiązań FinTech-owych i automatyzacja procesów. Do końca listopada tego roku projekt strategii powinien być przyjęty i trafić do konsultacji społecznych. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską.

O zastosowaniu sztucznej inteligencji we wdrożeniu nowych regulacji dotyczących benchmarków w kolejnym wystąpieniu mówił Bartosz Ficak, główny specjalista, KPMG w Polsce. Przedstawił działające narzędzie, jeszcze nie wykorzystywane w Polsce. Zwrócił uwagę na występujące próby manipulacji benchmarkami. Omówił BMR oraz Kodeks Postępowania i wymogi benchmarków. Na przykład dotyczące powiązanie wynagrodzeń pracowników i kwotowanych stawek itp. Jak stwierdził, wszystkie banki przeszły atesty z wynikiem pozytywnym. Jak stwierdził, nowe projektowane standardy stawek referencyjnych mają być oparte na stawkach transakcyjnych.

O Brexicie i związanym z tym problemach mówili Peter Werner, Senior Director i Fiona Taylor, Director w ISDA. Fiona Taylor wspomniała między innymi związane z EMIR (ang. European Market Infrastructure Regulation), czyli rozporządzeniem unijnym nakładającym na przedsiębiorców będących kontrahentami finansowymi jak i niefinansowymi szereg obowiązków związanych z zawieraniem transakcji pochodnych, zwłaszcza transakcji zawieranych na rynku OTC. Warto przypomnieć, że EMIR wszedł w życie 16 sierpnia 2012 r. Szczególnie ważne jest jak mogą wyglądać kontynuacja kontraktów. Mówiono też o wpływie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na zapisy Umowy Głównej – ISDA.