IT@BANK: Trwały nośnik według BIK

IT@BANK: Trwały nośnik według BIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki różnie podchodzą do realizacji wymogów regulacyjnych dotyczących trwałego nośnika informacji, część z nich wróciła do komunikacji papierowej czy płyt CD, część próbuje zaadresować wymogi regulacyjne, wykorzystując różne rozwiązania informatyczne. BIK proponuje Platformę Blockchain BIK.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przygotowało rozwiązanie wykorzystujące technologię DLT (Distributed Ledger Technology), nową generację technologii blockchain, opracowaną przez polskich inżynierów z firmy Billon. Według BIK technologia DLT optymalizuje i unowocześnia komunikację instytucji z klientem. Co więcej, ma ona potencjał zrewolucjonizowania wymiany informacji pod względem efektywności, bezpieczeństwa i wiarygodności. Dlatego w IV kwartale 2017 r. BIK i Billon rozpoczęły prace nad sektorowym rozwiązaniem problemu tzw. trwałego nośnika informacji, zdefiniowanego przez szereg regulacji i dyrektyw unijnych, m.in. RODO oraz najnowszych rozporządzeń MIFID II i IDD. W rezultacie prac powstała Platforma Blockchain BIK służąca do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku, z pełnym, technicznym zabezpieczeniem przed ingerencją jednej strony w treść dokumentu.

Wiele wariantów

– Wykorzystanie technologii blockchain firmy Billon, opracowanej wedle wspólnych innowacyjnych założeń, pomoże sektorowi finansowemu zoptymalizować i unowocześnić efektywną komunikację z klientem. Istotne jest to, że rozwiązanie spełnia wymogi prawne trwałego nośnika informacji, ale również pozwala na realizację wielu innych funkcjonalności biznesowych, np. usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zdalnego zawierania umów online – informuje Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, dyrektor zarządzająca obszarem IT w BIK.

Agnieszka Szopa-Maziukiewicz

Z perspektywy klientów instytucjonalnych BIK oferuje pełną elastyczność i szeroki wybór wariantów zastosowania swojego rozwiązania. Banki mogą publikować dokumenty poprzez Portal Korporacyjny BIK lub poprzez pełną integrację systemu – system via API Web Service. Rozwiązanie do publikacji, czyli tzw. węzeł blockchain, może stać w infrastrukturze albo banku, albo BIK. Samo rozpoczęcie używania platformy przez odbiorcę dokumentów, czyli konsumenta, sprowadza się do założenia konta w portalu BIK. Wartością dodaną dla każdego indywidualnego użytkownika jest otrzymanie jednego miejsca („szuflady”), gdzie dostępne są wszystkie dokumenty od różnych dostawców usług opublikowane dla danego odbiorcy.

– Konsument, oprócz tego, że będzie mógł zajrzeć do własnego dokumentu opublikowanego w bankowości elektronicznej swojego banku, to również poprzez portal BIK będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów z wielu banków w jednym miejscu. Co więcej, może do nich sięgnąć nawet po ustaniu jego relacji z którymkolwiek bankiem – przekonuje Agnieszka ­Szopa-Maziukiewicz.

Platforma Blockchain BIK wykorzystuje istniejące kanały komunikacji Biura Informacji Kredytowej z bankami, co pozwala skrócić czas podłączenia poszczególnej instytucji do blockchainowego rozwiązania.

– Jakich inwestycji wymaga wprowadzenie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK