IT@BANK: Krzysztof Pietraszkiewicz – Przed nami nowa era

IT@BANK: Krzysztof Pietraszkiewicz – Przed nami nowa era
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O programie Kongresu IT@Bank i jego znaczeniu dla rozwoju technologii informatycznych w naszym kraju

Każde doroczne spotkanie IT@Banku jest czymś wyjątkowym. To spotkanie blisko 800 przedstawicieli sektora bankowego, a także instytucji i firm współpracujących z bankami. Jest wielkim merytorycznym, ale też networkingowym wydarzeniem.

Zwykle składa się z kliku elementów. Z jednej strony prezentowane są raporty dotyczące dorobku i stanu prac w różnych obszarach nowych pomysłów, idei technologicznych. Z drugiej strony służy wytyczaniu nowych kierunków i nowych wyzwań – tych o charakterze biznesowym, jak i regulacyjnym.

Bardzo istotne jest to, że obserwujemy w okresie kilkunastu ostatnich lat bardzo intensywne przyspieszenie procesu zmian w stosowaniu technologii – w naszym życiu i także w bankowości. Kiedyś wprowadzenie zmian zajmowało długi czas – np. 25 lat, czy 15 – dziś, nawet gdy zmiana ma ogromne znaczenie następuje ciągu 5, 7 lat, a w mniejszym zakresie w ciągu kilku kwartałów.

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Jeśli chcemy świadczyć usługi finansowe, ale także telekomunikacyjne z wykorzystaniem gospodarki elektronicznej, musimy być do tego dobrze przygotowani. Nie tylko od strony technologicznej, ale także od strony pewnego modelu biznesowego świadczenia usług, przygotowania klienta, pracowników. Wszystko sprowadza się do tego, aby usługi finansowe, ale także inne, były wykonywane wygodnie, szybko, bezpiecznie i – jeżeli jest to możliwe – tanio. Od tego jak my rozwiązujemy różne problemy zależy także poziom życia Polaków i konkurencyjność naszej gospodarki.

Przed nami całkowicie nowa era. Stosowanie na wielką skalę robotów, maszyn uczących, maszyn sterujących różnymi procesami, w tym także przejście do ery internetu rzeczy i łączenia na ogromną skalę różnych urządzeń. Ważne jest to, aby Polacy, obywatele Europy czuli się w środowisku bezpiecznie i aby byli bezpieczni. To jest wyzwaniem i zadaniem debat w czasie IT@Banku.