IT@BANK FINTECH CHALLENGE 2018

IT@BANK FINTECH CHALLENGE 2018
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na tegorocznym Forum IT@BANK nie może zabraknąć dyskusji związanych z firmami pozabankowymi oferującymi nowoczesne usługi związane z sektorem finansowym. Od kilku lat trwa dyskusja, jakie jest i jakie powinno być miejsce banków w otoczeniu takiej konkurencji.

FinTech Global: finansowanie spółek FinTech w 2018 roku już po trzech kwartałach wzrosło o 66,9% w stosunku do roku ubiegłego.

Dla klientów najlepsza jest symbioza banków z FinTechami

Dziś firmy FinTech wchodzą odważnie na rynek finansowy i zajmują się spełnianiem oraz przekraczaniem oczekiwań konsumentów. Obserwujemy trend, w którym klienci banków wszędzie oczekują spersonalizowanych usług bez względu na branże, z którymi mają w danej chwili kontakt. Dotyczy to nie tylko sektora finansowego, ale też handlu detalicznego, podróży itp.

Początkowo uważano, że firmy FinTech nie dadzą sobie rady z przepisami, skalowaniem usług, nie zyskają zaufania klientów. Później analitycy byli przekonani ze z czasem przejmą cały rynek przejmując od banków bezpośredni kontakt z klientami. Dziś coraz częściej spotykamy się z przekonaniem, że dla klientów najlepsza jest symbioza banków z FinTechami spełniającymi zapotrzebowanie klientów na nowe produkty i usługi finansowe.

Banki mogą dziś same przejmować kompetencje FinTechów lub tworzyć dla nich środowisko do współpracy wspierając je w tych obszarach, w których często małe firmy spotykają trudności na przykład przy skalowaniu usług i zapewnieniu bezpieczeństwa.

W trakcie sesji, przedstawiciele firm FinTech przedstawią propozycje nowych rozwiązań. Między innymi Piotr Buszka, współzałożyciel i prezes spółki Innect feeCOMPASS przedstawi, feeCOMPASS – inteligentną porównywarkę ofert, Tomasz Wesołowski CEO w firmie Edward.ai to w jaki sposób „Edward”, dzięki sztucznej inteligencji zmienia pracę doradców handlowych, a Dmitriy Norenko z firmy bNesis – ocenę i monitorowanie MŚP za pomocą nietradycyjnych danych. O „Wirtualnym Asystencie” wsparciu procesów biznesowych w banku ma opowiedzieć Janusz Tyburcy z firmy PROA Technology. Natomiast Cezary Kosiński o Fly&Pay – nowoczesnych płatnościach smartfonem i QR nie tylko w samolotach.

W panelu dyskusyjnym przedstawiciele banków skomentują wystąpienia, a wyłoniona w publicznym głosowaniu najciekawsza oferta zostanie nagrodzona przez Miesięcznik BANK. W dyskusji mają wziąć między innymi udział: Magdalena Borowik, doradca ministra w Ministerstwie Cyfryzacji, Mariusz Kaczmarek, wiceprezes zarządu Euro Banku, Jakub Kachlicki, dyrektor departamentu Aplikacji Bankowości Elektronicznej, i członek zarządu PKO BP Finat oraz Jan van der Saar, kierujący Laboratorium Innowacji, Banku Pekao S.A.

Duże zainteresowanie inwestorów firmami technologicznymi

Adam Marciniak wiceprezes zarządu w PKO Bank Polski, nadzorujący Obszar Informatyki i członek Rady Programowej Forum uważa, że w kontekście firm FinTech konieczne będzie poruszenie tematyki technologii chmurowych jako nieodzownego elementu transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa i państwa (inicjatywa Chmury Krajowej), ale również jako platformy do świadczenia nowych usług przez banki w tym bezpieczeństwa i pomost do współpracy z firmami FinTech. Tu też warto będzie, jego zdaniem, wspomnieć o inicjatywie Polish API.

Warto dodać, że jak podaje serwis FinTech Global, finansowanie spółek FinTech w 2018 roku już po trzech kwartałach wzrosło o 66,9% w stosunku do roku ubiegłego. Światowe inwestycje w tego typu firmy osiągnęły wartość 54,4 mld dolarów. Pozyskiwany kapitał rośnie z roku na rok od 2014r. Ten znaczny wzrost można przypisać między innymi największej odnotowanej transakcji, związanej z Ant Financial.

Konglomerat FinTech z siedzibą w Chinach pozyskał 14 mld dolarów w ramach private equity, co stanowi nieco ponad jedną czwartą całkowitej wartości zainwestowanej w tym roku. Druga co do wielkości transakcja to 4 mld dolarów pozyskane przez firmę Block.one związaną z technologiami blockchain. Jak podano, w tym roku 10 najlepszych ofert zostało wycenionych na 500 mln dolarów lub więcej. To pokazuje jak duże jest dziś zainteresowanie inwestorów firmami technologicznymi związanymi z branżą finansową. Dlatego nie może zabraknąć tej tematyki na tegorocznym IT@BANK.