IT@BANK: Andrzej Kawiński – Nowy punkt programu

IT@BANK: Andrzej Kawiński – Nowy punkt programu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Andrzej Kawiński, Sekretarz Rady Programowej IT@BANK, prezes Zarządu Instytutu Analiz i Prognoz Rynkowych o wsparciu dla krajowych firm z branży FinTech

 

Ta sesja to jest nowy punkt programu. Budując co roku agendę konferencji IT@BANK zawsze staramy się wychodzić naprzeciw i szukać tej przyszłości w bankowości. Uważamy, że w tej chwili jednym z takich wyzwań, które stoją przed sektorem bankowym to jest ewolucja, rewolucja FinTechu – firm, które zaczynają oferować usługi na rynku finansowym i takie też było kryterium wyboru firm, które dzisiaj będą miały okazję w ramach IT@BANKu się zaprezentować. To mają być firmy, które mają propozycje dla sektora bankowego. Wybraliśmy najciekawszych sześć podmiotów i chcielibyśmy, aby uczestnicy konferencji po dzisiejszej prezentacji byli w stanie wybrać najbardziej ciekawy podmiot.

Mieliśmy zgłoszenia od kilkunastu firm. To był dosyć trudny proces, który w ramach rady programowej żeśmy przechodzili. Każda z tych firm miała okazję przesłać nam swój skrypt prezentacji, opis swojej propozycji. Wybraliśmy najbardziej innowacyjne firmy, które mają – zdaniem rady programowej – najciekawszą ofertę dla sektora finansowego.

Ciekawostką jest to, że wybrany FinTech będzie miał okazję zapromować się na stronach Miesięcznika Finansowego BANK. Tutaj jest spory ukłon ze strony pisma w kierunku promocji takich podmiotów na rynku polskim.

Jednym z takich zagadnień, które jest dosyć istotne dzisiaj dla sektora finansowego to jest automatyka back-office’u. Firmy FinTechowe mają wiele rozwiązań w tym zakresie. Pytanie, które bardzo często się pojawia w aspekcie tych prezentacji, to czy FinTechy będą konkurencją dla banków, czy uzupełnieniem ich oferty. Ja jestem zdania, że FinTechy powinny raczej uzupełniać ofertę instytucji finansowych, że nowatorskie, ciekawe rozwiązania, które są w takich firmach rozwijane powinny nam jeszcze bardziej unowocześniać sektor finansowy w Polsce i liczę na to, że tak będzie.