IT@BANK 2021 | TECHNOLOGIE – CLOUDWARE POLSKA | Nadążanie za wyzwaniami
Mikołaj Poznerowicz
Key Accont Manager, Cloudware POLSKA
Procesy te muszą się odbywać bez jakiegokolwiek uszczerbku dla bezpieczeństwa zasobów instytucji. Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie gigantycznych zbiorów informacji nie powinno skutkować wzmożonym zużyciem energii. Wszystkie te warunki można spełnić, korzystając z najnowszych procesorów IBM Power 10 i bazujących na nich serwerów IBM Power E1080.
Ponad połowa prezesów spółek twierdzi, że na przestrzeni nadchodzących kilku lat konieczne będzie zwiększenie elastyczności i sprawności funkcjonowania kierowanych przez nich organizacji – wykazało badanie 2021 CEO Study, przeprowadzone przez IBM Institute for Business Value. W czasach galopującej digitalizacji spełnienie tego celu będzie możliwe dzięki dysponowaniu skalowalnymi zasobami IT, umożliwiającymi efektywne przetwarzanie big data na potrzeby sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Obciążenie systemów będzie rosło
Obojętne, czy weźmiemy pod uwagę zautomatyzowaną obsługę klienta, procesy sprawozdawczości obligatoryjnej czy procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa bądź AML, w każdym z tych obszarów obciążenie systemów będzie dynamicznie rosło, przy czym zapotrzebowanie na dane może podlegać wręcz skokowym wahaniom. To zaś oznacza, że system musi być w stanie adaptować się do faktycznego poziomu procesowania danych w czasie rzeczywistym. Ma to znaczenie zarówno z uwagi na efektywność realizowanych procesów, jak też z uwagi na potrzebę ograniczenia poboru energii przez systemy, z czym wiąże się ograniczanie śladu węglowego.
W dzisiejszym świecie to właśnie serwerownie i inne zasoby IT należą do szczególnie energochłonnych instalacji, co potwierdziły analizy, przeprowadzone przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Przeciętne data center cechuje się od 10 do nawet 50 razy większym zużyciem prądu aniżeli standardowy obiekt biurowy, odpowiadając za 2% całkowitego poboru energii na rynku amerykańskim. Już dziś zapewnienie należytego chłodzenia serwerowni staje się jednym z najpoważniejszych wyzwań dla cyfrowego biznesu.
Odpowiedzią na te wyzwania mogą być systemy bazujące na procesorach IBM Power 10. Układy te reprezentują nową generację procesorów 7-nanometrowych, co odróżnia je od wcześniejszych, 14-nanometrowych jednostek. Power 10 składa się z 18 mld tranzystorów i zapewnia trzykrotnie wyższą wydajność aniżeli należące do wcześniejszej generacji procesory Power 9, a przepustowość i dostępność danych w ich przypadku może być nawet o 80% lepsza niż u poprzednika. Struktura układu została zaprojektowana tak, że istotna poprawa efektywności idzie w parze z ograniczeniem zużycia energii – przy analogicznym obciążeniu serwer Power E1080 cechuje pobór mocy mniejszy o 33% niż dla układu IBM Power E980, co skutkuje obniżeniem śladu węglowego niemal o połowę.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Podstawą funkcjonowania współczesnych instytucji finansowych jest bezpieczeństwo i zaufanie klientów. Badania, przeprowadzone przez IDC, wykazały, iż dla blisko 37% ankietowanych firm to właśnie właściwe zabezpieczenie implementowanych systemów stanowi najpoważniejsze wyzwanie. Tradycyjnie już uwaga zespołów do spraw bezpieczeństwa w organizacjach koncentruje się na lukach w warstwie programowej, tymczasem na celowniku hakerów znajduje się również hardware. Tzw. ataki niskopoziomowe, wykorzystujące najmniejsze podatności procesorów lub innych sprzętowych komponentów, okazują się być szczególnie trudne do wykrycia, nawet przez wyspecjalizowane systemy ochrony. Tym samym moment przetwarzania danych przez system generuje poważniejsze ryzyko aniżeli samo ich przechowywanie na dysku, gdzie ochronę zapewniają aplikacje bezpieczeństwa.
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed tego rodzaju zagrożeniami jest szyfrowanie na poziomie sprzętowym, dzięki któremu proces wykonywania kodu przez jednostkę centralną jest niedostępny dla zewnętrznych podmiotów. Nierzadko w celu zwiększenia bezpieczeństwa wprowadza się dodatkowe, dyskretne koprocesory, dzięki którym zapewnia się poufne przetwarzanie danych wrażliwych bez uszczerbku dla realizacji podstawowych procesów przez główny układ. Ma to szczególne znaczenie właśnie dla instytucji finansowych, gdzie co do zasady wszystkie zasoby danych mają charakter poufny i powinny mieć zapewniony najwyższy poziom ochrony, także z uwagi na wymagania regulacyjne.
Wszystkie te potrzeby jest w stanie zaspokoić IBM Power 10, który został wyposażony standardowo w szyfrowanie na poziomie sprzętowym, wykorzystujące rozwiązania chroniące także przed przyszłymi atakami na poziomie kwantowym. Innym wyróżnikiem nowej platformy IBM jest technologia szyfrowania homomorficznego, umożliwiającego przetwarzanie danych bez konieczności ich uprzedniego rozkodowywania. To zaś umożliwia przyznawanie dostępu do zasobów firmowych także podmiotom trzecim, bez obawy przechwycenia samych danych. Warto podkreślić, że serwery IBM Power E1080 wyposażono w czterokrotnie większą liczbę akceleratorów szyfrowania kryptograficznego aniżeli układy wcześniejszej generacji.
Groźne przestoje
Ochrona przed działaniami cyberprzestępców to nie jedyne wzywanie w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego współczesnych organizacji. Poważnym problemem są również awarie zasobów IT, wśród których istotna pozycję zajmują problemy z serwerami. Analizy IDC ujawniły, że usterki tych systemów odpowiadają za ponad 15% przestojów w firmach, co dla tych ostatnich generuje całkiem pokaźne straty. W co piątej organizacji uczestniczącej w ankiecie IDC każda godzina przerwy w funkcjonowaniu systemu kosztuje od 5 do 10 tys. USD, 18,4% respondentów wskazało na kwotę pomiędzy 10 a 25 tys. USD, a 17% organizacji traci z tego powodu od 25 do 100 tys. USD co godzinę. Nie brało też i szacunków znacznie wyższych – w niemal 1,5% podmiotów każda godzina odcięcia od zasobów skutkuje stratą na poziomie 0,5 mln USD!
Warto podkreślić, że szkoda finansowa to zaledwie jedna z konsekwencji awarii, znacznie bardziej dalekosiężne skutki może mieć bowiem utrata zaufania do danej instytucji ze strony klientów czy inwestorów. To szczególnie poważne wyzwanie dla sektora bankowego, w którym zaufanie stanowi wartość absolutnie fundamentalną, a zachwianie funkcjonowania może skutkować, w zależności od sytuacji, zastosowaniem odpowiednich środków nadzorczych, a w niektórych przypadkach także i sankcji przez regulatora. Aby uniknąć tak niepożądanych skutków, należy stosować rozwiązania sprzętowe o najwyższym poziomie dostępności AL4. Standard ten gwarantuje, że dana platforma cyfrowa cechuje się dostępnością nie niższą aniżeli 99,999%, co oznacza w praktyce pełną odporność na awarię. Taki właśnie poziom niezawodności wyróżnia serwery IBM Power 1080, które dodatkowo dysponują funkcjonalnością pozwalającą na wykrywanie, izolowanie i naprawę tzw. błędów miękkich bez konieczności angażowania w te procesy systemu operacyjnego.
Nowe procesory i serwery zaprezentowane przez IBM stanowią również olbrzymie wsparcie dla organizacji wdrażających rozwiązania z obszaru AI. Według szacunków IDC, już w 2025 r. globalny rynek platform AI osiągnie wartość 27 mld USD, co zapewni im 21% udziału w całym segmencie serwerów. Rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji poskutkuje większym zapotrzebowaniem na usługi chmurowe, gdyż tylko w ten sposób da się zapewnić niezbędną moc obliczeniową, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów na racjonalnym poziomie. Dotyczy to w szczególności cloudu hybrydowego, który według analiz IDC stanie się najczęstszym celem migracji firm, korzystających dziś z zasobów on-premise. Aż 40% uczestników ankiety IDC wskazało, iż będzie realizować w swych organizacjach właśnie ten model.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku instytucji finansowych, które z uwagi na specyfikę przechowywanych danych, jak i wymogi regulacyjne, nie mogą przenieść całych zasobów do chmury publicznej. Właśnie z myślą o chmurze hybrydowej zaprojektowany został procesor IBM Power 10, który wykonano pod kątem zgodności z platformą hybrydową OpenShift, jest on w stanie obsługiwać trzy systemy operacyjne: AIX, IBM oraz Linux. Według danych zaprezentowanych przez IBM, serwery Power E1080 przyspieszają wnioskowanie AI o rząd wielkości w porównaniu z rozwiązaniami wcześniejszej generacji. Nie wymaga to żadnego specjalistycznego sprzętu, takiego jak koprocesor GPU, FPGA lub ASIC, gdyż wnioskowanie odbywa się na macierzowym akceleratorze matematycznym. Oznacza to, że oprogramowanie transakcyjne, które ma wbudowane komponenty sztucznej inteligencji, może uruchamiać transakcje i wnioskowanie AI na tym samym procesorze Power 10.
Chcesz wiedzieć więcej?
Mikołaj Poznerowicz
504 121 025
mikolaj.poznerowicz@cloudware.pl
www.cloudware.pl