IT@BANK 2020 | System operacyjny to podstawa bezpieczeństwa
Transformacja cyfrowa towarzyszy biznesowi od lat. W tym rozwoju technologicznym biorą udział ci, którzy już dawno temu zrozumieli, że jest to nieustanny proces. Raz zbudowana strona internetowa wymaga ciągłej rozbudowy. Przekazanie klientom do użytku aplikacji nie kończy projektu, tylko jest jednym z etapów ciągłego rozwoju produktu – i to w wielu aspektach. W przypadku rozwiązań dotykających danych wrażliwych i wymagających dużego poziomu zabezpieczeń o sukcesie decydują właściwe decyzje już na początku drogi: jaki system operacyjny wybrać, na jakich urządzeniach pracować i jakie rekomendować klientom?
W przypadku narzędzi biznesowych od lat zdecydowanym liderem rynku jest Apple. Ten producent sprzętu i oprogramowania, z pełną świadomością wagi zagadnienia bezpieczeństwa danych w swoich systemach, nieustannie wprowadza szereg rozwiązań mających zagwarantować ochronę wrażliwych informacji na najwyższym poziomie. W przypadku aplikacji bankowych, które spełniają rolę sejfu dla naszych pieniędzy, środowisko iOS może być swoistym „Cerberem” chroniącym dostępu do tego skarbca.
Dlaczego tak jest? Amerykański gigant znany jest z natychmiastowych reakcji na próby ataków oraz ciągłego poszukiwania dziur w swoich systemach. Ta nigdy niekończąca się praca to priorytet firmy z Silicon Valley. Tak jak banki nieustanie skupiają swoje siły w działaniach gwarantujących bezpieczeństwo swoich usług, tak Apple pracuje nad bezpieczeństwem swojego oprogramowania. Aktualizacje krytyczne wdrażane są natychmiast, pozwalając unikać milionowych strat.
Niezależnie od tego, czy w twoich rękach znajduje się topowy model z systemem iOS, czy też model ze średniej półki, wspomniane wyżej aktualizacje trafią do każdego z nich, w tym samym czasie. Warto mieć to na uwadze, decydując o zakupie sprzętu i jego użytkowaniu w dłuższej perspektywie czasu. W przypadku telefonów z systemem Android OS istnieje ryzyko, że po dwóch latach od pojawienia się danego modelu na rynku, nie będą dostępne żadne aktualizacje systemowe.
Należy również pamiętać o tym, jak zabezpieczyć użytkowników przed atakami pochodzącymi z innych aplikacji, które pojawiają się w naszym telefonie. W przypadku iOS nie ma możliwości zainstalowania aplikacji, która nie przeszła wieloetapowej weryfikacji. Aplikacje na iOS/iPadOS pochodzą z App Store lub jako aplikacje firmowe z wewnętrznych działów firmy i są podpisywane cyfrowo i przez dewelopera i przez Apple, co zapewnia ścisłą kontrolę i gwarancję, że aplikacja nie została zmodyfikowana od czasu jej instalacji lub ostatniej aktualizacji. W wypadku aplikacji firmowych dystrybucja odbywa się przez rozwiązania MDM klienta, ale nadal wymagane są podpisy cyfrowe dewelopera.
Niezależni specjaliści od cyberbezpieczeństwa twierdzą również, że urządzenia mobilne powinny być naszym pierwszym wyborem, jeżeli chodzi o zarządzanie finansami. Biorąc wszystko to pod uwagę, a także i fakt, że systemy desktopowe są narażone na różnego rodzaju nieszczelności systemowe i ataki, a dodatkowo użytkownik ma dużo większe pole manewru we wprowadzaniu w nim samodzielnie zmian, warto przemyśleć posiadanie oddzielnego urządzenia właśnie do zarządzania finansami.
Każdy z systemów mobilnych dostępnych na rynku ma swoje plusy i minusy, każdy znajdzie swojego amatora. Ale w przypadku bezpieczeństwa naszych pieniędzy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tańszy telefon to na pewno oszczędność i dobrze wydane pieniądze.