IT@BANK 2018: Nowe wyzwania dla działów finansowych w bankach

IT@BANK 2018: Nowe wyzwania dla działów finansowych w bankach
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W erze transformacji cyfrowej banki muszą wprowadzać innowacje znacznie szybciej niż kiedyś. W obliczu trendów, takich jak np. otwarta bankowość, muszą świadczyć klientom nowe rodzaje usług, aby utrzymać konkurencyjność. Klienci coraz częściej korzystają z bankowości mobilnej. W związku z tym banki muszą dysponować elastycznymi środowiskami informatycznymi, które można szybko zaktualizować lub rozszerzyć i które umożliwiają realizację nowych projektów w ciągu tygodni, a nie miesięcy czy lat.

Maciej Ostrowski
dyrektor sprzedaży do sektora bankowego w Oracle Polska

Obecnie klienci oczekują od swoich dostawców usług finansowych czegoś więcej niż tylko obsługa transakcji. Chcą, by banki dostarczały im nowe i lepsze rozwiązania do zarządzania ich sprawami finansowymi. W dzisiejszych czasach klienci nie widzą specjalnej różnicy między usługami bankowymi a innymi. Po prostu oczekują wygody i najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Klientów nie obchodzi także kwestia zgodności z przepisami.

Działy finansowe, które muszą sprostać tym oczekiwaniom, powinny zatem współpracować z kierownikami poszczególnych działów dla uzyskiwania informacji o znaczeniu strategicznym oraz przeprowadzania analiz predykcyjnych umożliwiających rozwój banku. Dotychczas głównym ich zadaniem było zapewnienie obsługi transakcji. Obecnie dyrektorzy generalni banków oczekują, że ich dyrektorzy finansowi będą poświęcać więcej czasu na działania napędzające rozwój instytucji. Realizacja tej misji jest możliwa dzięki współpracy w chmurze.

Wysokie koszty finansowania działalności bankowej

Ponieważ usługi finansowe to złożona i ściśle regulowana branża, koszty finansowania bieżącej działalności są najwyższe spośród wszystkich branż przeanalizowanych w raporcie „2017 PWC Finance Effectiveness Benchmark Report”. Mediana kosztów finansowania w branży usług finansowych wynosi 1,58% w porównaniu do 0,34% w handlu detalicznym i 1,12% w przypadku firm technologicznych.

Działy finansowe w bankach i innych branżach tradycyjnie skupiają się na księgowości, budżetach, prognozach i śledzeniu wskaźników KPI. Ale obecnie coraz częściej oczekuje się od nich zaangażowania we wprowadzanie innowacji i tworzenie wartości przy jednoczesnym obniżaniu ogólnych kosztów działalności. Oczywiste jest, że wymaga to nowego podejścia do funkcjonowania działów finansowych.

Nowy model operacyjny dla elastycznych działów finansowych

Współczesna branża finansowa ewoluuje, a jej model działania coraz częściej zapewnia elastyczność, jaką daje przetwarzanie w chmurze. Już niedługo usługi finansowe zmienią swoje oblicze. Złożone, przestarzałe systemy zostaną zastąpione platformami przetwarzania w chmurze realizującymi funkcje raportowania, planowania, prognozowania oraz analizowania i dostarczającymi dane osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwie. Z kolei technologia blockchain może zrewolucjonizować przetwarzanie transakcji i zarządzanie kontrahentami bez udziału pośredników.

Uczenie maszynowe i systemy autonomiczne umożliwią automatyzację ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK