IT@BANK 2018: Grzech założycielski

IT@BANK 2018: Grzech założycielski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy bezpieczne jest korzystanie z systemów, które w swojej architekturze umieściły pułapki na użytkowników? A czy są w ogóle takie, które tego nie zrobiły?

Krzysztof Maciejewski

Na początku roku media doniosły o gigantycznym wycieku danych z Facebooka. Żeby dodać oliwy do ognia, ujawniono nawet cel tego wycieku – manipulowanie wynikami wyborów w USA i kilku innych państwach. Brzmi wiarygodnie? Przypomnijmy – wcześniej niezbyt znana firma Cambridge Analytica wykradła dane osobowe 50 mln użytkowników Facebooka w USA, by następnie użyć ich do stworzenia profili psychologicznych. Dzięki temu była w stanie przygotować specjalnie sprofilowaną kampanię wyborczą, która rzekomo pomogła Donaldowi Trumpowi wygrać wyścig do Białego Domu.

W miarę poznawania kolejnych szczegółów włosy podnosiły się na głowie – w bardzo podobny sposób „wsparto” zwolenników brexitu w Wielkiej Brytanii przed referendum oraz… Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich w Polsce. Na światło dzienne wciąż wypływały kolejne rewelacje, a same władze największej platformy społecznościowej okazywały się być w tej sprawie czymś więcej niż tylko poszkodowaną stroną. Nic więc dziwnego, że ludzie zaczęli masowo usuwać swoje konta na Facebooku, a hashtag #DeleteFacebook stał się jednym z najpopularniejszych na Twitterze. Ale skandal ten najwyraźniej oznaczał dopiero początek kłopotów Marka Zuckerberga. Wyniki finansowe poniżej oczekiwań, co natychmiast odbiło się fatalnie na giełdowych notowaniach i spadająca liczba użytkowników to kolejne zmartwienia twórcy Facebooka.

Piąta kolumna

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI