Inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych wyniosły 754 mln euro w 2019 roku

Inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych wyniosły 754 mln euro w 2019 roku
Fot. stock.adobe.com/Vasyl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszym kwartale 2019 roku wolumen transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych wyniósł około 754 mln euro. 536 mln euro, czyli ponad 70% wolumenu dotyczyło nieruchomości biurowych.

#Inwestycje w #nieruchomości 2019: umocniły się trendy zaobserwowane w zeszłym roku na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce #biura

– W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. wolumen inwestycyjny wyniósł około 754 mln euro, z czego ponad 70% (536 mln euro) przypadło na nieruchomości biurowe. Mimo, że suma transakcji z pierwszego kwartału to niewiele ponad jedna trzecia wartości odnotowanej w tym okresie w roku ubiegłym, to mając na uwadze toczące się procesy sprzedaży, skalę aktywności inwestorów oraz dużą dostępność aktywów, jesteśmy zdania, że obecny rok ma szansę zakończyć się równie mocnym wynikiem co rok 2018 – mówi Marcin Kocerba, Associate. w dziale rynków kapitałowych Cushman & Wakefield.

Z danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w I kw. 2019 r. najbardziej popularne typy aktywów to biura i hotele. Wolumen transakcji w sektorze hotelowym wyniósł ponad 143 mln euro i był ponad trzykrotnie wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (około 43 mln euro). Prawie czterokrotnie wzrósł również wolumen transakcji na rynku biurowym – z około 142 mln euro w I kw. 2018 r. do blisko 536 mln euro w tym samym okresie bieżącego roku. W I kw. 2019 r. inwestycje na rynku nieruchomości handlowych wyniosły jedynie około 36 mln euro. W sektorze magazynowym w pierwszych trzech miesiącach br. inwestycje wyniosły 39 mln euro (w porównaniu do około 135,2 mln euro w I kw. 2018 r.).

– W pierwszym kwartale 2019 roku obserwowaliśmy umocnienie się trendów z roku ubiegłego, czyli wysoką aktywność na rynku biurowym oraz magazynowym, a także rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem alternatywnych klas nieruchomości w tym hoteli, akademików oraz mieszkań na wynajem. Inwestorzy zdecydowanie ostrożniej podchodzą do nieruchomości handlowych i w tym segmencie są najbardziej selektywni – podkreśla Marcin Kocerba.

 

 

Źródło: Cushman & Wakefield