Inwestycje: Produkty strukturyzowane

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2013.k3.foto.011.150xGdybym pisał ten artykuł 25-30 lat temu, to właściwie mógłbym zacząć od parafrazy znanego wtedy powszechnie zdania Karola Marksa "Widmo krąży po Europie, widmo produktów ustrukturyzowanych..."

Norbert Jeziolowicz

Jednym z bardziej modnych słów pojawiających się w mediach opisujących rynek finansowy jest „produkt ustrukturyzowany” lub „instrument ustrukturyzowany”. Z jednej strony mamy tutaj do czynienia ze swoistym słowem kluczem, które ładnie brzmi w procesie sprzedaży lub reklamy, ale w gruncie rzeczy niesie ze sobą tak wiele różnych znaczeń, że bez dodatkowych informacji znaczy bardzo niewiele. Przed wyborem tej formy inwestycji należy więc przedrzeć się przez najczęściej skrótowy przekaz marketingowy i poszukać bardziej szczegółowych danych.

Część portfela inwestycyjnego Z punktu widzenia konsumenta najbardziej podstawową informacją na temat produktów ustrukturyzowanych jest fakt, iż jest to inwestycja. Wbrew zapewnieniom niektórych agresywnych sprzedawców, nie jest to z pewnością instrument odpowiadający lokacie bankowej czy obligacjom skarbowym. W tym wypadku żaden zysk nie jest bowiem pewny lub dokładnie przewidywalny.

I jak każda inwestycja wiążą się on w pewnego rodzaju ryzykiem – będzie ono większe lub mniejsze, można je próbować ograniczyć, ale z pewnością nie uda się go uniknąć całkowicie. Druga niezwykle istotna informacja dotyczy horyzontu inwestycyjnego – w produktach ustrukturyzowanych zamrażamy środki najczęściej na kilka lat, a ewentualny zysk z inwestycji w dużej mierze uzależniony bywa właśnie od czasu, na jaki zawarta jest konkretna umowa, oraz od cierpliwego doczekania do ostatniego dnia umowy. Tak więc, nabywając tego rodzaju instrumenty, należy wychodzić z założenia, że powinny stanowić one część portfela inwestycyjnego, a nie np. bardzo łatwych do zamiany na gotówkę oszczędności na czarną godzinę.

Dokumentacja prawna

Produkt strukturyzowany to także określenie raczej slangowe niż prawne, jako że tego rodzaju instrumenty nie są regulowane ustawowo i w związku z tym nie są one ani wystandaryzowane, ani też nie określono jednolitego minimalnego poziomu ochrony praw konsumenta. Decydując się więc na ten rodzaj inwestycji, należy każdorazowo dokładnie przeanalizować całą związaną z nią dokumentację prawną, aby poznać czynniki warunkujące przyszłe zyski lub straty. Biorąc pod uwagę obniżane stopy procentowe, na naszym rynku można przewidywać, że zainteresowanie klientów inwestycjami bardziej intratnymi niż zwykłe lokaty bankowe będzie rosnąć i część oszczędności będzie przenoszona na inne segmenty szeroko pojętego rynku finansowego, a co z reguły przekłada się także na zwiększoną popularność produktów strukturyzowanych. Aby jednak uniknąć rozczarowania w przyszłości, warto przed podjęciem konkretnej decyzji inwestycyjnej podjąć trud rozpoznania, na czym polega sens tego rodzaju transakcji.

Strategia

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI