Integracja sił administracji publicznej wokół Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza I
Na 15 grudnia 2015 r. zaplanowany został termin zakończenia projektu Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach - Faza I, za którego realizację odpowiada Główny Geodeta Kraju. Porozumienie o dofinansowaniu projektu ZSIN - Faza I zostało podpisane w 2013 r.
Obowiązek budowy i utrzymywania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach wynika z ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2015 r., poz. 520 z późn. zm).
Faza I obejmuje współpracę z 58 starostwami powiatowymi w zakresie wybranych obrębów ewidencyjnych.
Działania pod kierunkiem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii mają na celu poprawę jakości danych Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB), optymalizację kosztów i procesów związanych z prowadzeniem publicznych rejestrów zawierających informacje o nieruchomościach oraz udostępnienie obywatelom, przedsiębiorcom i podmiotom publicznym aktualnych danych gromadzonych w publicznych rejestrach.
Ostateczny kształt projektu realizowanego przez GUGiK zakłada:
1. utworzenie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN),
2. utworzenie centralnego repozytorium kopii zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków.
Dane EGiB pochodzące z Powiatowych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej z obszaru całego kraju, a przechowywane w jednym miejscu mają umożliwić łatwiejsze ich pozyskanie oraz wykorzystanie ich jako dane referencyjne do prowadzenia innych rejestrów.
Podstawową zasadą systemu jest wymiana informacji w zakresie stanu prawnego nieruchomości, danych osobowych, danych dotyczących osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz danych dot. identyfikatorów podziałów terytorialnych. System zakłada komunikację pomiędzy ZSIN, systemem Nowa Księga Wieczysta (NKW) Ministerstwa Sprawiedliwości oraz rejestrami takimi jak:
- Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT),
- Rejestr Gospodarki Narodowej (REGON) Głównego Urzędu Statystycznego,
- Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności (PESEL) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
- Ewidencja Podatkowa Nieruchomości Ministerstwa Finansów,
- Krajowy System Ewidencji Producentów,
- Ewidencji Gospodarstw Rolnych,
- Ewidencji Wniosków o przyznanie płatności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Oczekiwane korzyści z tytułu korzystania z ZSIN to m.in.:
- automatyzacji komunikacji pomiędzy prowadzonymi w wielu lokalizacjach rejestrami dzięki rezygnacji z dokumentacji papierowej na rzecz elektronicznej, skróceniu obiegu informacji, ułatwieniu aktualizacji danych, zapobieżeniu rozbieżnościom danych prowadzonych w różnych ewidencjach,
- obniżenie kosztów działalności i utrzymania administracji publicznej,
- optymalizacja procesów planowania przestrzennego,
- większa spójność terytorialna kraju zapewniająca warunki do prowadzenia zrównoważonego rozwoju państwa,
- uproszczenie procedur administracyjnych w procesie obsługi obywateli (np. w zakresie rejestracji nieruchomości),
- wzrost konkurencyjności gospodarki dzięki realizacji procesów biznesowych zw. z informacją o nieruchomościach w formie elektronicznej,
- ułatwienie wyszukiwania danych o nieruchomościach dzięki dostępowi do wybranych danych przez portal www.geoportal.gov.pl.
Organom administracji publicznej ZSIN umożliwić ma realizację statutowej działalności w zakresie planowania gospodarczego, przeprowadzania spisów powszechnych, badań statystycznych, prowadzenia rejestrów REGON i TERYT, planowania przestrzennego, ochrony środowiska, prowadzenia polityki rolnej, ewidencji podatkowej nieruchomości, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zwalczania korupcji.
Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza II (zakładająca współpracę z kolejnymi 102 powiatami w zakresie wybranych obrębów ewidencyjnych) planowana jest w okresie IV kw. 2015 – III kw. 2018.
Kompleksowa realizacja Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach ukończyć ma się w 2030 r.
Joanna Komorowska,
Analityk Rynku Nieruchomości,
Koordynator Projektów Zewnętrznych,
Centrum AMRON