Integracja banków zrzeszających: Serce i portfel

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.12.foto.15.a.200xCztery kolejne banki spółdzielcze podjęły decyzję o zmianę zrzeszenia i przejściu do Grupy BPS. Do największego w kraju zrzeszenia dołączyły: SBO w Warszawie, BS w Ostrowi Mazowieckiej, BS w Piasecznie oraz BS w Załuskach.

Każdą stratę można odrobić,ale jest kwestia przyszłości

Przejście banków spółdzielczych z górnej półki do Grupy BPS może wpłynąć w sposób zasadniczy na strukturę sektora. Koncepcja odłączenia działalności komercyjnej od apeksowej MR Banku z pozostawieniem w sektorze dwóch zrzeszeń, pozwali nam utrzymać licencję bankową i pozyskiwać duże środki z rynku kapitałowego. Wydaje się, że jest to bardziej efektywne i prostsze niż łączenie dwóch banków zrzeszających. Możliwa byłaby nawet rozłożona w czasie migracja działalności apeksowej do Banku BPS. W segmencie czysto komercyjnym MR Bank działa poprawnie, natomiast w grupie może dobrze funkcjonować tylko wówczas, gdy jego większościowym udziałowcem zostanie inny bank zrzeszający. Mazowiecki bank jedynie część akcji kredytowej finansuje własnymi depozytami, wymaga zatem zasilania z zewnątrz, co ochroni przed turbulencjami jego potencjał, placówki i pracowników. Istnieje również druga koncepcja, która sprowadza się do fuzji MR Banku z GBW w Poznaniu.

Uważamy, że pomysł organizacji sektora z Bankiem BPS jako liderem zapewniłby nam więcej korzyści, także w aspekcie wizerunkowym. Z naszej strony deklarujemy nie blokowanie decyzji większości akcjonariuszy MR Banku. Destrukcja uchwał z racji posiadania wystarczającej do tego liczby akcji nie byłaby rozwiązaniem dobrym. Wydaje się, że w zrzeszeniu mazowieckim nastąpi przyspieszenie zmian w kierunku łączenia bądź też kolejnych transferów BS-ów.

Poza związkiem emocjonalnym z MR Bankiem łączy nas wspólny biznes bankowy i zaangażowanie w nim kapitału w wysokości 2 milionów zł. Nie chcielibyśmy z tego tytułu tworzyć nowych rezerw. Podpisaliśmy umowę zrzeszeniową z Bankiem BPS, lecz dopiero rozpoczynamy… nowe narzeczeństwo. To miły okres, aczkolwiek dla nas trudniejszy, bo to my będziemy musieli się dostosować do naszego wybranka.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI