Institut International d’Études Bancaires – najbardziej ekskluzywny klub europejskich bankierów

Institut International d’Études Bancaires – najbardziej ekskluzywny klub europejskich bankierów
Hotel Dolder Grand, Szwajcaria, Zurich. Fot. stock.adobe.com / Michael Derrer-Fuchs
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pod koniec października 2023 roku ponad 40 szefów dużych europejskich banków przybyło do Zurichu, by dyskutować o stanie branży w pałacyku, zamienionym na hotel Dolder Grand. W spotkaniu udział wzięła Karin Keller-Sutter, kierująca Federalnym Departamentem Finansów i prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan. Oboje odegrali kluczową rolę w ratowaniu Credit Suisse przez rywala UBS, pisze Witold Gadomski.

Rozmowy, które nie zostały ujawnione publicznie, zostały zorganizowane przez Institut International d’Études Bancaires (IIEB).

Instytut jest uważany za najbardziej ekskluzywny klub networkingowy w dziedzinie finansów europejskich, w którym szefowie banków dwa razy do roku spotykają się z gośćmi – od prezydentów i premierów po członków rodziny królewskiej i bankierów centralnych.

Czytaj także: Deloitte Financial Markets Regulatory Outlook 2024: dla banków ten rok pod znakiem natężonego nadzoru regulacyjnego

Institut International d’Études Bancaires – IIEB

IIEB jest nie tylko forum wymiany pomysłów pomiędzy finansistami, ale także elitarnym klubem towarzyskim, w którym przez trzy dni uczestnicy biorą udział w uroczystych kolacjach, prywatnych wycieczkach i ekskluzywnych zakupach.

Grupa nie ma strony internetowej, a jej skład, porządek posiedzeń i protokoły nie są podawane do wiadomości publicznej. Członkowie są zniechęcani do dzielenia się szczegółami dyskusji.

IIEB został założony w Paryżu w 1950 r. przez szefów czterech banków  – francuskiego Credit Industriel et Commercial, szwajcarskiego Union Bank of Switzerland, belgijskiego Societe Generale de Belgique i holenderskiego Amsterdamsche Bank.

Celem było prowadzenia regularnych dyskusji na temat rozwoju sytuacji w sektorze  bankowym, gospodarce i systemie monetarnym.

Był jedną z instytucji transgranicznych utworzonych w po II wojnie światowej, która miała zacieśniać więzi między organizacjami z krajów, które niedawno były ze sobą w stanie wojny.

Czytaj także: Cyberbezpieczeństwo: co świadczy o cyfrowej innowacyjności sektora bankowego?

Szefowie 30 banków o problemach sektora finansowego

Szefowie 30 europejskich banków zebrali się na pierwszym spotkaniu w Paryżu w kwietniu 1951 roku. Banki brytyjskie nie uczestniczyły, ponieważ Bank Anglii początkowo zablokował ich członkostwo.

Początkowym celem IIEB była poprawa międzynarodowego przepływu kapitału i zwalczanie kontroli walutowej oraz krytyka ingerencji rządów w system finansowy.

W latach ’50 dwudziestego wieku ważnym tematem dyskusji było tworzenie filii w byłych koloniach, w latach ‘60 uwaga skupiała się na międzynarodowej roli dolara, problemach z systemem sztywnych kursów walut z Bretton Woods i groźbie przejęć europejskich banków przez Amerykanów.

W latach ‘90 głównym tematem spotkań było wprowadzenie w Unii Europejskiej wspólnej waluty i skutki tego dla banków, a w następnych dekadach bankierzy zastanawiali się nad sposobem wyjścia z kolejnych kryzysów finansowych.

Podczas spotkań prowadzone są nieoficjalne rozmowy biznesowe. Jedna z największych w historii fuzja bankowa w Europie została zawarta na spotkaniu IIEB w brukselskim hotelu Hilton w 1997 roku.

Czytaj także: Bankowcy, szczególnie w Europie niepokoją się o cyberbezpieczeństwo

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl